Borsa Haberleri

Alibaba Güçlü Bilançosuyla Yükseldi

Ağustos 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Alibaba Güçlü Bilançosuyla Yükseldi

Çinli e-ticaret devi Alibaba (BABA), ikinci çeyrekte elde ettiği güçlü gelirlerin ardından açılış öncesinde 4,5%’in üzerinde yükseldi. 

Hisseleri ABD’de de listeli olan şirket, haziran ayında sona eren çeyreklik dönemde 31 milyar dolar (224,92 milyar Çin Yuanı) olan beklentinin üzerinde, 32,29 milyar dolar gelir elde etti.

Geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerde görülen bu 14%’lük yükselişle şirket, Eylül 2021 çeyrek döneminden bu yana gelirlerinde en yüksek çeyrek dönemlik artışı görmüş oldu. 

Aynı dönemde Alibaba’nın adi hissedarlara atfedilebilen net kârı da 3,97 milyar dolar olan beklentiyi aşarak, yıllık bazda 51% artışla 4,76 milyar dolara ulaştı. Şirketin hisse başına kârı da 2,40 dolar oldu. 

Şirketin ana işi olan Taobao ve Tmall Group’un gelirleri, haziran çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 12% artışla 15,9 milyar dolara ulaştı. Şirket, online alışveriş uygulaması Taobao’nun günlük aktif kullanıcı sayısının aynı dönemde 6,5% arttığını belirtti.

Alibaba’nın denizaşırı pazarlara açılma çabaları da sonuç verdi ve uluslararası ticaretten elde edilen gelir, ikinci çeyrekte yıllık bazda 60% yükselerek 2,37 milyar dolara ulaştı.

Bu uluslararası talep, aynı dönemde Alibaba’nın Cainiao lojistik iş gelirinin 34% artışla 3,21 milyar dolara ulaşmasına da yardımcı oldu.

Öte yandan Alibaba’nın bulut segmentinden elde ettiği geliri de bu dönemde 4% artarak 3,48 milyar dolara ulaştı.

👀 Alibaba’daki Temel Değişimler

Hangzhou merkezli Alibaba son aylarda büyük değişikliklerden geçiyor. Mart ayında şirket, altı iş grubuna ayrılacağını ve bazılarının dış finansman sağlama ve halka arz olma seçeneklerine sahip olacağını söyledi. Alibaba’nın, bulut bilişim segmentini halka arz etmek istediğini zaten biliyorduk.

Mevcut CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Zhang eylül ayında görevinden ayrılacak ancak Alibaba’nın bulut bilişim segmentini yönetmeye devam edecek. Şirketin haziran ayında yaptığı açıklamaya göre, Alibaba’nın kıdemli CEO’su Eddie Wu, Zhang’ın yerine geçecek ve Joe Tsai de başkanlığı devralacak.

Zhang bugün yaptığı açıklamada, “Alibaba, işletmelerimizde yeni bir enerji açığa çıkarmaya başlayan yeniden yapılanmamızı uygulamaya devam ederken sağlam bir çeyrek geçirdi.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Barron’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti