Alibaba

Alibaba, Dev Talebi Karşılamak için Yapay Zekâlı Dil Modelini Güçlendiriyor

May 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba, Dev Talebi Karşılamak için Yapay Zekâlı Dil Modelini Güçlendiriyor

Çinli konglomerat Alibaba’nın (BABA) bulut birimi Alibaba Cloud, giderek artan yapay zekâ talebini karşılamak için büyük dil modelinin en son sürümünü yayınladı.

Alibaba Cloud, Tongyi Qianwen modelinin en son sürümü olan Qwen2.5’in “önceki Qwen2.0’a kıyasla muhakeme, kod anlama ve metinsel anlamada kayda değer ilerlemelere” sahip olduğunu söyledi.

Büyük dil modelleri, OpenAI’ın ChatGPT’si gibi yapay zekâ uygulamalarına güç veriyor ve kullanıcı istemlerine insan benzeri yanıtlar üretmek için büyük miktarda veriyle eğitiliyorlar.

Büyük dil modeli değerlendirme platformu OpenCompass tarafından mart ayında yapılan bir analize göre, en yeni Qwen modeli dil ve oluşum becerilerinde OpenAI’ın GPT-4 modelinden daha iyi; ancak bilgi, akıl yürütme ve matematik gibi diğer kategorilerde yetersiz.

Alibaba, ChatGPT’nin Kasım 2022’deki lansmanıyla dünyayı kasıp kavurmasının ardından Nisan 2023’te Tongyi Qianwen’i piyasaya sürmüştü. Ekim ayında da platformun karmaşık talimatları anlama, metin yazma, akıl yürütme, ezberleme gibi konularda geliştirilmiş yeteneklere sahip güncellenmiş bir sürümünü yayınlamıştı.

Baidu (BIDU) ve Tencent (TCEHY) gibi diğer Çinli teknoloji devleri de üretici yapay zekâya yönelik patlayıcı talep karşısında benzer sohbet robotları ve yapay zekâ modellerini kullanıma sunmuştu. Baidu nisan ayında, Ernie botunun ağusyos ayında halka açık kullanım için yeşil ışık almasının ardından 200 milyon kullanıcıyı aştığını söylemişti.

Alibaba, Dev Talebi Karşılamak için Yapay Zekâlı Dil Modelini Güçlendiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC