Alibaba

Alibaba Cloud, Fiyatlarda 55% İndirime Gitti

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba Cloud, Fiyatlarda 55% İndirime Gitti

Çinli holding devi Alibaba’nın (BABA) bulut birimi, Çin’deki yapay zekâ büyümesini desteklemek amacıyla çok çeşitli temel bulut ürünlerinin fiyatlarını 55%’e varan oranlarda düşürdüğünü açıkladı.

Alibaba Cloud, bu hamlenin “yapay zekâ çağında bulut becerilerini daha kapsayıcı ve erişilebilir” hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Dün uygulanan indirimler, 100’den fazla ürün özelliği için geçerli olacak.

Alibaba Cloud Intelligence genel bulut birimi başkanı Liu Weiguang, “Çin’deki en büyük bulut hizmeti sağlayıcısı olarak, Çin’in dijital pazarında muazzam bir büyüme beklentisi görüyoruz. Bu nedenle, daha fazla işletme ve geliştiricinin teknolojik getirilerden faydalanması ve Çin’deki çeşitli sektörlerde gelişmiş genel bulut hizmetlerinin benimsenmesini hızlandırmak için bulut hizmetlerinde fiyat indirimi kampanyasını başlatmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı. 

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın Kasım 2022’de ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana üretici yapay zekâya olan ilgi ve yatırımlar hızla arttı. Teknoloji başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında birçok şirket, yapay zekâ faaliyetlerini önceliklendirerek milyarlarca dolarlık yatırımlar yapmaya başladı.

Öyle ki Canalys, 2023’te 18% olan küresel bulut hizmeti harcamalarının 2024’te 20% artacağını ve bu artışın yapay zekâ uygulamalarının yaygın olarak benimsenmesinden kaynaklanacağını tahmin ediyor.

Canalys, “Hiper ölçekleyiciler, yeteneklerinden yararlanmanın bulut tüketiminde yeni fırsatları katalize edeceği beklentisiyle, üretici yapay zekâ yatırımlarını istikrarlı bir şekilde artırıyor.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti