Alibaba

Alibaba, Bulut Platformunda Meta’nın Yapay Zekâ Ürününü Sunacak

Temmuz 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba, Bulut Platformunda Meta’nın Yapay Zekâ Ürününü Sunacak

Alibaba (BABA) bulut birimi, Meta Platforms’un (META) açık kaynak yapay zekâ modeli Llama 2’yi destekleyen ilk Çinli kuruluş oldu.

Reuters’ın haberine göre, Alibaba’nın bu girişimi Çinli iş kullanıcılarının Meta’nın büyük dil modeli üzerinden programlar oluşturmasına olanak sağlayacak.

Geçtiğimiz hafta Meta, Microsoft (MSFT) ile işbirliği içinde açık kaynaklı büyük dil modeli Llama 2’yi araştırma ve ticari kullanım için ücretsiz olarak sunduğunu açıklamıştı. 

Meta, Llama 2’yi Azure yapay zekâ model kataloğunda kullanıma sunarak, Microsoft Azure kullanan geliştiricilerin bu modelle derleme yapabilmelerini ve içerik filtreleme ve güvenlik özellikleri için kendi bulut-yerel araçlarını kullanabilmelerini sağladı.

Şirket, Llama 2 için tercih ettiği ortağın Microsoft olduğunu ancak başka ortaklarla da çalışabileceğini söylemişti. Görünen o ki Alibaba da iyi bir adaymış.

Alibaba Cloud’un WeChat hesabından yapılan açıklamada, “Bugün Alibaba Cloud, Çin’deki tüm Llama2 serisi için ilk eğitim ve dağıtım çözümünü başlattı ve tüm geliştiricileri Alibaba Cloud üzerinde özelleştirilmiş büyük modeller oluşturmaya davet ediyor.” denildi.

Llama 2 hamlesi, Alibaba’nın teknolojideki en son gelişmeleri takip ederek yapay zekâ planlarını desteklemesine yardımcı olabilecek düzeyde bir anlaşma çünkü ABD, Çinli şirketlerin belirli ABD yapımı teknolojilere erişimine kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti