Alibaba

Alibaba, Bazı Tüketici Segmentlerini Satmayı Planlıyor 

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba, Bazı Tüketici Segmentlerini Satmayı Planlıyor 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı bir habere göre; Alibaba (BABA), popüler tüketici ürünleri segmentleri Freshippo ve RT-Mart’ın da dahil olduğu bir dizi varlığını satmak istiyor. 

Kaynaklara göre Alibaba, stratejik ve finansal yatırımcılarla bu varlıklar hakkında görüşmelerde bulunuyor. Ayrıca bu satış planının; Alibaba’nın başkan Joe Tsai ve yeni CEO’su Eddie Wu liderliğinde, zarar eden birimleri elden çıkarıp şirket odağını yeniden temel ve kârlı e-ticaret iş modeline kaydırması sonrası geldiği belirtiliyor.

Kaynaklar, görüşmelerin erken aşamada olduğunu ve Alibaba’nın plandan vazgeçebileceğini de belirtti. 

🔎 “Çevrimdışı Segmentlerin Entegrasyonu Zor”

Eylül ayında şirkete gelen yeni CEO Eddie Wu, şirketin yeni stratejisini açıklamış ve Alibaba’nın her bir biriminin pazarda bağımsız bir şirket gibi hareket edeceğini belirtmişti. Bunun sonucu olarak da Alibaba, Mart 2023’te her biri kendi CEO’su ve yönetim kurulu tarafından yönetilen 6 şirkete bölünecekti.

Kantar Worldpanel Pazarlama Yöneticisi Jason Yu; “Alibaba yönetiminin değişmesiyle birlikte şirket; ana işlerine, yani yerel e-ticarete daha fazla odaklandı. Ayrıca yapay zekâya, bulut bilişime ve yurt dışında genişlemeye daha fazla yatırım yapmak istiyorlar. Bu çevrimdışı segmentler çok fazla çaba ve kaynak gerektiriyor ve asıl faaliyet alanları olan çevrimiçi ticaret işiyle entegre olmanın oldukça zor olduğu kanıtlanmış da bir gerçek.” yorumunu yapıyor.  

Kaynaklardan ve analistlerden biri, e-ticaretteki büyümenin yavaşlaması nedeniyle grubun Çin’in fiziksel perakende sektöründe genişlediğini ancak bu stratejinin kâra dönüşmediğini söyledi.

Alibaba, Bazı Tüketici Segmentlerini Satmayı Planlıyor 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters