Borsa Haberleri

Alibaba ABD Borsasından Çıkmayacak!

August 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba ABD Borsasından Çıkmayacak!

ABD, denetim gereksinimlerini karşılamayan Çin şirketlerinin borsa işlemlerini durdurmaya yönelik bir liste hazırladı. Çinli e-ticaret devi Alibaba (BABA) da bu listeye eklenen şirketler arasında yer aldı. Ancak şirket, bu karara rağmen hem ABD hem de Hong Kong borsalarında liste durumunu korumak için çaba göstereceklerini belirtti. Cuma günü ise şirketin hisselerinde düşüş yaşandı. Alibaba yetkilileri, 31 Mart 2022’de sona eren mali yıl için denetimlerinin tam olarak gözden geçirilmediğini belirtti. Geçen hafta e-ticaret şirketinin Hong Kong borsalarında birincil piyasalarda işlem görmek için başvuru yaptığı gündeme gelmişti. Şirket yaptığı açıklamada birincil listeleme sürecinin 2022’nin sonuna gelmeden tamamlanmasını beklediğini söyledi. 

Alibaba SEC Listesine Eklenen Çinli Şirketler Arasında Yer Aldı

ABD, yasal düzenlemelere uymadığı gerekçesiyle bazı Çinli şirketleri SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu)’in listesine aldı. Tescilli bir kamu muhasebe firmasına sahip olan halka açık şirketler, SEC kapsamında ofisinin veya şubesinin olduğu yerde bir denetim raporu yayınlar. Mevzuata göre ABD’de borsasında işlem gören bir şirketin mali tabloları aralıksız olarak üç mali dönemde denetlenmezse şirketin faaliyetleri engellenir. Pazartesi günü Alibaba yetkilileri, 31 Mart’ta sona eren mali yıl için söz konusu denetimlerin ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu tarafından tam olarak gözden geçirilmediğini söyledi.

Çinli Teknoloji Devinin Hisseleri 11% Düştü

Alibaba hisseleri SEC listesine alınmasının ardından cuma işlem seansında 11% düştü. Pazartesi ise Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri 5%’ten fazla düştü ancak öğleden sonra 2,2% civarında toparladı. Geçen hafta teknoloji devinin Hong Kong birincil listelerinde işlem görmesi için başvuru yaptığı söylendi. Hâlihazırda hem ABD hem de Hong Kong borsalarında işlem gören Alibaba, söz konusu listeye 2022 yılı sonlanmadan dâhil olmayı beklediğini söyledi. 

Alibaba ABD Borsasından Çıkmayacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı