Alibaba

Alibaba 100% Yükselebilir!

March 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba 100% Yükselebilir!

Alibaba (BABA) hisseleri, şirketin 6’ya bölünmesini öngören önemli bir yeniden yapılanmaya girdiğini duyurmasının ardından yükseldi. 

Önemli Wall Street bankalarının olumlu bir gelişme olarak nitelendirdiği bu hamle konusunda Morgan Stanley, söz konusu yeniden yapılanmanın Alibaba (BABA) hisselerinde 100%’lük bir yükselişe kapı açabileceğini belirtti. 

ABD borsalarına BABA sembolüyle kayıtlı Alibaba hisselerinin “parçaların toplamı” değerlemesine göre kayda değer ölçüde indirimli bir fiyatla işlem gördüğünü kaydeden Morgan Stanley, yeniden yapılanmanın bu değerlemenin kilidini açabileceğini vurguladı. 

Wall Street bankası analistlerine göre, 2024 F/K değerinin dokuz katına ulaşan hisse değerlemesi, grubun ana iş kolu dışındaki e-ticaret işletmeleri için piyasanın “sıfır değerini” layık gördüğü anlamına geliyor. Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, değerlemenin neredeyse tamamının Alibaba (BABA)’nın büyük çaplı e-ticaret ve perakende işletmelerinden kaynaklandığı belirtildi. 

Gary Yu liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, 28 Mart tarihli bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Hisse başına 200 dolar olan boğa senaryosuna göre 2 katın üzerinde bir yükselme potansiyeli öngörüyoruz. 

Çin’deki tüketim eğiliminin kademeli olarak toparlanmasını ve kurumsal yeniden yapılanmaya ilişkin potansiyel katalizörü göz önüne alarak, BABA’nın Çin internet sektöründe favorimiz olduğunu yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aynı gün yayımlanan başka bir araştırma yazısında ise şu ifadelere yer verildi: “Mutlak veriler ışığında, önümüzdeki 60 gün içinde hisse fiyatının yükseleceğine inanıyoruz.” 

Çin’in yeniden açılmasından en çok faydalanan şirket olduğunu düşündüğümüz BABA’nın, küresel yatırımcıların Çin’e yapacağı yatırımlar için bir taşeron olduğunu da görüyoruz. Bu senaryoda yaklaşık 80%’lik bir yükselme olasılığı olduğunu tahmin ediyoruz.

Alibaba 100% Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC