Borsa Haberleri

Alcoa, Alumina’yı 2,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alcoa, Alumina’yı 2,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

ABD’li alüminyum şirketi Alcoa (AA), Avustralyalı Alumina’yı 2,2 milyar dolara satın alarak, dünyanın en büyük alümina ve boksit üreticisi olma yolunda ilerliyor.

Alcoa’nın ortak girişim partnerini satın alma çabası, daha temiz enerji kaynaklarına geçişin önemli bir parçası olacak metaller için bir hamle olarak görülebilir.

Alumina satın alımı, Alcoa’ya alüminyumun yarı işlenmiş formunda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan ortak girişiminin tam kontrolünü veriyor. Alüminyum, yenilenebilir altyapı ve elektrikli araçlar üretmek için kullanıldığından oldukça değerli bir metal olarak görülüyor.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, “Bu anlaşma, her iki şirket için de bir kazan-kazan durumu olabilir. Devralma teklifi, sektör için karamsar bir büyüme görünümüne rağmen kaynaklar alanında bir güven oyu olarak görülebilir.” yorumunu yapıyor.

Anlaşma sonrasında Alumina hissedarları birleşik şirketin yaklaşık 31,6%’sına sahip olacak. Alcoa hissedarları ise 68,4%’ünü tutacak.

Genel Müdür ve CEO’nun da aralarında bulunduğu Alumina Yönetim Kurulu, daha iyi bir teklif olmaması halinde hissedarların anlaşma için oy kullanmasını tavsiye etti.

Küresel madencilik sektörü, dünyanın en büyük metal alıcılarından biri olan Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin artan endişelere ve ABD’de zayıflayan elektrikli araç satışlarına rağmen son zamanlarda çok sayıda birleşme ve satın alma işlemine sahne oldu.

Alumina anlaşması, United States Steel’in (X) Japon Nippon Steel’i satın almak için yaptığı 14,9 milyar dolarlık anlaşma ve Newmont’un (NEM) Avustralyalı altın madencisi Newcrest’i 15 milyar dolara satın almasının ardından geldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC