Emtia Haberleri

Albemarle, Lityum Fiyatlarındaki Düşüşten Olumsuz Etkilendi

Ocak 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Albemarle, Lityum Fiyatlarındaki Düşüşten Olumsuz Etkilendi

Dünyanın en büyük lityum üreticisi Albemarle (ALB), elektrikli araç bataryalarının yapımında kullanılan lityum fiyatlarının düşmesi nedeniyle maliyetleri düşürmek için geniş kapsamlı bir plan açıkladı. 

Şirket söz konusu planları kapsamında işgücünü azaltacağını ve ABD’deki bir rafineri projesinde harcamaları erteleyeceğini söyledi. 

Geçtiğimiz yıl ultra hafif metalin küresel arzı, pil pazarındaki talebi geride bırakarak, fiyatların düşmesine neden olan fazlalığı körükledi. Lityum fiyatları bölgeye ve türe göre değişiklik gösterse de, örneğin Benchmark Mineral Intelligence tarafından takip edilen fiyat endeksi geçen yıl 81%, yalnızca geçen ay ise yaklaşık 11% düştü.

Albemarle, 2024 için sermaye harcamasını 2023’teki yaklaşık 2,1 milyar dolardan 1,6 milyar ile 1,8 milyar dolar aralığına düşürmeyi planlıyor. Şirket ayrıca, Güney Carolina’daki büyük bir ABD lityum rafineri projesine yönelik harcamaları da ertelemeyi planlıyor. 

Şirket, personel sayısını azaltmayı planlıyor ancak kaç çalışanın etkileneceği henüz belli değil. Albemarle, bu hamlelerin toplamda yıllık 95 milyon dolar tasarruf sağlamasının beklendiğini belirtti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti