Boeing

Alaska Air Uçuşu, Boeing’e 160 Milyon Dolara Mal Oldu

April 4, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Alaska Air Uçuşu, Boeing’e 160 Milyon Dolara Mal Oldu

Alaska Air Group (ALK), ABD’li uçak üreticisi Boeing’in (BA) 737 MAX 9 uçaklarının geçici olarak yere indirilmesinden kaynaklanan zararı karşılamak üzere ilk çeyrekte havayolu şirketine yaklaşık 160 milyon dolar ödediğini açıkladı.

Havayolu şirketi yaptığı açıklamada, ödemenin çeyrek dönemdeki kâr kaybına eşdeğer olduğunu belirtti ve ek tazminat beklediğini de sözlerine ekledi.

Alaska Air tarafından işletilen bir MAX 9 uçağı, ocak ayında havada kabin paneli patlaması yaşamış, bu da ABD havacılık düzenleyicisinin 171 Boeing uçağının denetimler için geçici olarak yere indirilmesini emretmesine yol açmıştı.

Alaska’dan yapılan açıklamada, “Kaza ve 737-9 MAX’in yere indirilmesinin ardından bir miktar rezervasyon kaybı yaşamış olsak da, şubat ve mart aylarının her ikisi de beklentilerimizin üzerinde tamamlandı.” denildi.

Alaska ve United Airlines (UAL), Boeing ve tedarikçisi Spirit AeroSystems’da (SPR) bir üretim ve itibar krizine yol açan panel patlamasının ardından 737 MAX 9 uçaklarının yere indirilmesinin yükünü çekti.

Alaska Air Uçuşu, Boeing’e 160 Milyon Dolara Mal Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters