Borsa Haberleri

Alaska Air, Hawaiian Airlines’ı 1,9 Milyar Dolara Satın Alıyor

Aralık 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alaska Air, Hawaiian Airlines’ı 1,9 Milyar Dolara Satın Alıyor

Alaska Air Group (ALK), rakibi Hawaiian Holdings’i (HA) borç dahil 1,9 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. 

Hawaiian ile kurulan ortaklık, 5,1 milyar dolar değerindeki Alaska Air’e, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan Hawaii uçuşları pazarının 50%’sinden fazlasını kontrol etme imkanı verecek.

Anlaşma kapsamında Alaska Air, Hawaiian’ın cuma günkü kapanış fiyatının yaklaşık dört katı olmak üzere, hisse başına 18 dolar nakit ödeyecek. Bu devasa prim, Hawaiian hisselerinin ne kadar zor bir dönemden geçtiğini yansıtıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Maui orman yangınları, yüksek yakıt maliyetleri ve Hawaiian’ın Airbus SE uçaklarının bazılarında yaşanan geri çağırma sorunları, son 12 ayda ağır kayıplara ve hisse fiyatının 65% düşmesine neden oldu.

ABD’li düzenleyiciler, JetBlue Airways’in (JBLU) Spirit Airlines’ı (SAVE) satın almak için önerdiği 3,8 milyar dolarlık teklife mahkemede karşı çıkarken, Hawaiian anlaşmasının antitröst incelemesine maruz kalması kaçınılmaz.

Antitröst uygulayıcıları, ABD havacılık sektörünün 80%’inin dört oyuncu tarafından kontrol edilmesine rağmen küçük havayolları arasındaki birleşmelere oldukça şüpheyle yaklaşıyor: United Airlines (UAL), American Airlines (AAL), Delta Air Lines (DAL) ve Southwest Airlines (LUV). 

Yasa yapıcılar, bu hamleleri kapsamında temmuz ayında JetBlue’nun American Airlines ile üç yıllık bir ittifaktan vazgeçmesini sağlamada başarılı olmuştu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti