Borsa Haberleri

Aktivist Yatırımcı Elliott Investment’tan Texas Instruments’a Yatırım

May 28, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Aktivist Yatırımcı Elliott Investment’tan Texas Instruments’a Yatırım

Hissedar aktivizmiyle tanınan 65 milyar dolarlık hedge fonu Elliott Investment Management, çip şirketi Texas Instruments’a (TXN) 2,5 milyar dolarlık bir yatırım yaptı ve şirketi sermaye harcamaları için daha az katı bir plan benimseyerek serbest nakit akışını iyileştirmeye çağırdı.

CNBC tarafından görüntülenen 13 sayfalık bir mektupta Elliott, Texas Instruments’ın “dinamik kapasite yönetimi stratejisi” olarak adlandırdığı ve şirketin 2026 yılına kadar hisse başına 9 dolara kadar serbest nakit akışı elde etmesini sağlayacak bir stratejiyi uygulamaya koymasını öneriyor. Ki bu da dünyanın en büyük analog yarı iletken üreticisini takip eden analistlerin mevcut konsensüsünün yaklaşık 40% üzerinde.

Elliott, Texas Instrument’ın 2022’de uygulamaya koyduğu sermaye harcama planına sıkı sıkıya bağlı kalmasının, şirketin her zaman değerlendirilmesini istediği bir ölçüt olan serbest nakit akışını büyük ölçüde azaltarak hissedar getirilerinin içini boşalttığına inanıyor.

Aktivist Yatırımcı Elliott Investment'tan Texas Instruments’a Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC