Borsa İstanbul

AKSEN: Afrika’daki Kurulu Gücümüzü 1,151 MW Seviyesine Çıkaracağız

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
AKSEN: Afrika’daki Kurulu Gücümüzü 1,151 MW Seviyesine Çıkaracağız

Aksa Enerji (AKSEN) CEO’su Cemil Kazancı, şirketin Senegal’de hayata geçireceği 255 MW kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santraline ilişkin açıklamalarda bulundu. Kazancı, söz konusu yatırım için çalışmalara başlandığını ifade etti. Kazancı Senegal’deki santralle birlikte Afrika kıtasında kurulu güçlerini 1,151 MW seviyesine çıkaracaklarını belirtti.

Şirket geçtiğimiz günlerde söz konusu yatırımı KAP’a bildirmişti. Açıklamada, anlaşmanın Senegal’in Saint Louis Şehri’nde 255 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz kombine çevrim santralinin; finansmanı, kurulması, işletilmesi ve sahip olunmasına yönelik olduğu ifade edilmişti.

Aksa Enerji, gerçekleştireceği bu yatırımla Senegal’in kendi ürettiği doğal gazdan elektrik üreten ilk santral projesine imza atacak. Şirketin Afrika Kıtası’nda; Gana, Mali, Madagaskar ve Kongo’da yatırımları bulunuyor.

Afrika kıtasında dört ülkede kurulu 546 MW kapasitemiz bulunuyor”

Kazancı, 2025 yılında Afrika Kıtası’nın nüfusunun Çin ve Hindistan’ı geride bırakacağını ifade ederek şöyle konuştu:

2040 yılına kadarki süreçte de dünya nüfusuna eklenecek her iki kişiden birinin Afrika kıtasından olacağını gösteriyor. Biz Aksa Enerji olarak Afrika’nın enerji arz güvenliği ihtiyacını erken evrede keşfedip 2017 yılında Gana santralimizle ticari üretime başladık. Bugün Afrika kıtasında dört ülkede kurulu 546 MW kapasitemiz bulunuyor. Gana Kumasi ve 2026 yılı içerisinde ticari üretime başlamayı planladığımız Senegal Saint Louis yatırımlarımızla Afrika kıtasındaki kurulu gücümüzü iki kat artırarak 1,151 MW seviyesine çıkaracağız”

Santral kurulum çalışmalarına hızla başlayacaklarını ifade eden Kazancı, küresel ölçekte ülkelerin enerji arz güvenliklerine ve enerji dönüşümlerine katkı sunabilecek projeleri yakından takip ettiklerinin altını çizdi.

AKSEN: Afrika'daki Kurulu Gücümüzü 1,151 MW Seviyesine Çıkaracağız

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks