Bültenler

Akşam Bülteni: Elon Musk, Tesla, Apple, Exxon, Lucid

Akşam Bülteni: Elon Musk, Tesla, Apple, Exxon, Lucid
Google News Icon Takip Et

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 20 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🚗 Elon Musk: “Tesla 7/24 Aklımda”

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk perşembe günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların, Twitter (TWTR) ile ilgili dikkatinin dağılmış olabileceğine ilişkin endişelerini gidermek adına Tesla’nın 7/24 aklında olduğunu söyledi. 

Musk Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, Tesla’yı bırakıp Twitter’a yöneldiğini esprili bir dille gösteren bir görsel kullandı ve altına “Olay bu şekilde gözükebilir ancak bu doğru değil.” açıklamasında bulundu. 

Tesla, bu yıl yeni otomobil fabrikasını Teksas’ta açtı. Ayrıca Musk’ın şirketlerinden SpaceX’in de Teksas Boca Chica’da, Starbase ismiyle bilinen bir roket fırlatma üssü bulunuyor.

Tesla hisseleri, milyarderin Twitter anlaşmasını finanse etmeye yardımcı olmak için 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi satışının ardından değerinin üçte birini kaybetti.

Tesla’nın üretimini azaltan koronavirüs önlemleri ve şirketin S&P Sürdürülebilirlik Endeksi’nden çıkarılması üzerine hisseler daha da çok zarar gördü.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🍏 Apple, “Mixed Reality” ile “Metaverse”e Göz Kırpıyor

Apple (AAPL)’ın yönetim kurulu geçtiğimiz hafta Mixed Reality başlığının ön incelemelerini yaptı ve bu yeni ürün kategorisinin çok yakında piyasaya sürülebilir olduğunu söyledi.

Apple’a göre, ürün kategorisinin duyurulması yeni pazarlar açabilir ve dünyada büyük yankı uyandıran 2007 iPhone tanıtımını potansiyel olarak yeniden yaratabilir. Fakat eğer cihaz kötü karşılanırsa şirketin ürün odaklı vizyonuyla ilgili endişeleri de tekrar ortaya çıkarabilir.

Şirketin son büyük yeni ürün kategorisi olan Apple Watch, 2014 sonbaharında ön incelemelerden geçmiş ve ertesi yıl piyasaya sürülmüştü.

Bloomberg, cihazı karma gerçeklik başlığı olarak tanımlıyor ve sanal gerçeklik başlığının içindeki yüksek çözünürlüklü ekranlara görüntü akışı sağlamak için dış taraftaki kameraları kullanacağını söylüyor.

Başlığın fiyatının ne olacağı ve tam olarak ne yapacağı konusunda birtakım sorular hala kafaları kurcalıyor. Bazı raporlar, potansiyel perakende fiyatını 3.000 dolar civarında sabitledi; bu da cihazın yeni bir iPhone modelinden iki kat daha pahalı olacağını gösteriyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

⛽️ Exxon, Gaz Varlıklarının Bazılarını Satıyor

Exxon Mobil (XOM) perşembe günü, Kuzey Teksas doğal gaz mülklerini doğal gaz üreticisi BKV Corp’a 750 milyon dolara satmak için bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Kuzey Teksas varlık satışları, gelecekteki gaz fiyatlarına dayalı ek ödemeler içeriyor ve bu da şirketin artan yakıt maliyetlerinden kâr etmesini sağlıyor. Anlaşmanın 30 hazirana kadar tamamlanması bekleniyor.

Exxon ayrıca; Asya, Afrika ve Avrupa’da varlıklarını da teklife sunuyor. Irak, Çad, Nijerya, Kanada, Arkansas ve Ohio’da varlıklarının pazarlamalarını sürdürüyor. 2020’de 22,4 milyar dolarlık tarihi bir zarara uğrayan şirket, bu yılki yüksek petrol fiyatlarını borcunu ödemek ve hissedarlara olan ödemelerini artırmak için kullandı.

Exxon Mobil Upstream Company Başkanı Liam Mallon, “En düşük tedarik maliyetiyle fırsatlar geliştirerek hissedarlarımıza en rekabetçi getirileri sağlamaya odaklandık.” dedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚘 Lucid, Suudi Arabistan’da Fabrika Açıyor

ABD’li elektrikli araç üreticisi Lucid Group (LCID) ilk yurt dışı fabrikasını Suudi Arabistan’da kuracağını duyurdu.

Lüks otomobil üreticisi çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, üretim tesisinin yılda 155.000 araç üretebileceğini ve başlangıçta yerel pazara hizmet edeceğini söyledi. Lucid’in Arizona’daki fabrikası yılda 350.000 adet elektrikli araç üretebiliyor.

CEO Peter Rawlinson, CNBC’den Hadley Gamble’a yaptığı açıklamada, “Bu, yılda yarım milyon araba üretme planlarını hızlandırabileceğimiz anlamına geliyor” dedi. Rawlinson, devam eden enerji krizinin “gerçekten de pilli elektrikli araçlara geçişi hızlandırdığını” belirtti.

Suudi Arabistan’ın Yatırım Bakanı Khalid al-Falih, Lucid fabrikasının sadece bir başlangıç ​​olduğunu açıkladı. CNBC’den Hadley Gamble’a verdiği demeçte, “Niyetimiz Lucid ile yetinmek değil.” dedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı