Borsa Haberleri

Akşam Bülteni: Elektrikli Araçlar, Twitter, AMC, Netflix, Rivian

April 18, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Elektrikli Araçlar, Twitter, AMC, Netflix, Rivian

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 14 Nisan 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

Tesla

🚗 Elektrikli Araç Satışları 2021 Yılında Rekor Kırdı

Son 10 yılda elektrikli araçların pazar payı dünya genelinde 41 kat büyüyerek 8,3%’e yükseldi. Geçtiğimiz yıl elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre 108% artarak 6,75 milyona ulaştı.

3,4 milyon ile geçtiğimiz yıl en çok elektrikli araç satışının yapıldığı ülke Çin oldu. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında, Çin’deki satışlar 2,06 milyon arttı.

Tesla (TSLA) geçen yıl elektrikli araç satışlarında 936.000 ile ilk sırada yer aldı. En fazla Tesla aracı 352.000 ise ABD’de satıldı, onu 321.000 ile Çin ve 170.000 ile Avrupa izledi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Elon Musk

💊 Twitter, Elon Musk’a Karşı “Poison Pill” Taktiğini Uygulayacak

Twitter (TWTR) yönetim kurulu, Elon Musk’ın şirketi satın almasını zorlaştırmak amacıyla “Poison Pill” adı verilen hissedar hakları planını kabul etti.

  • Türkçeye “Zehirli Hap” olarak kazandırılan bu taktik literatürde, yönetimin ele geçirilmesi tehlikesine karşı yönetim kurulunun piyasaya düşük fiyatlı hisseler sunarak yönetimi devralmak isteyen şirketi zarara uğratmak suretiyle uyguladığı bir savunma taktiği olarak geçiyor. 

Musk şirketin hisselerinin 15%’inden fazlasını satın aldığı takdirde bu hüküm devreye girecek. Musk şu anda Twitter hisselerinin yaklaşık 9%’unun sahibi olarak geçiyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

AMC

🎥 DNB, AMC Hisselerini Satarken Paypal ve Pfizer Aldı

DNB Asset Management, AMC (AMC)’nin dalgalı hisselerinden artık etkilenmeyecek. 

Avrupa kökenli varlık yöneticisi DNB, bir sinema salonu zinciri olan AMC’ye yapılan hisse yatırımlarını azaltma kararı aldı. 

DNB, bu karar ile birlikte ABD’de son zamanlarda oldukça dalgalı bir seyir izleyen AMC’den uzaklaşmış oldu.

Bu gelişmeler ile birlikte DNB, PayPal (PYPL) ve Pfizer (PFE) gibi hisselerdeki yoğunluğunu artırdı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Netflix

🔴 Netflix, Birinci Çeyrekte Abone Sayısını Tutturabilecek mi?

Netflix (NFLX) hisseleri, ocak ayında geçtiğimiz yılın sonuçlarını bildirdiğinden bu yana yaklaşık 33% düştü. Üç ay önceki sonuçlar, Netflix’in ilk çeyrek abone büyümesi için hayal kırıklığı yaratmıştı. Şirket, mart ayı için ise 2,5 milyon net yeni abone artışı öngördü. 

Netflix’in ilk çeyrek gelir raporu, salı günkü işlemlerin kapanışından sonra gelecek. Şirket, bir önceki yıla göre 10,3% artışla 7,9 milyar dolarlık bir gelir tahmininde bulundu.

Netflix, artan içerik sayısına rağmen karantina sonrasında beklenenden daha yavaş bir iyileşme süreci geçiriyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Rivian

🚘 Rivian CEO’su Elektrikli Araçlardaki Akü Sıkıntısı Konusunda Uyardı

Rivian (RIVN)’ın CEO’su RJ Scaringe, yakın zamanda elektrikli otomobiller için akü tedariğinde sıkıntı yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Şirketler, akü yapımının anahtarı olan kobalt, lityum ve nikel gibi sınırlı hammadde kaynaklarını elde etmeye çalışıyor ve birçoğu, daha fazla aküyle çalışan modeller geliştirebilmek için kendi akü fabrikalarını inşa ediyor.

Scaringe, bugün birkaç milyon olan elektrikli araç satışlarını on yıl içinde on milyonlara çıkarmaya çalışan bir endüstri için yeterli aküye sahip olmanın en büyük engellerden biri olacağını söyledi. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Elektrikli Araçlar, Twitter, AMC, Netflix, Rivian

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı