Bültenler

Akşam Bülteni: Apple, Amazon, McDonalds, Chevron, Snapchat

April 29, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Apple, Amazon, McDonalds, Chevron, Snapchat

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 29 Nisan 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

📱 Apple Önce Yükseldi Sonra Düştü

Apple (AAPL) perşembe günü açıkladığı bilançoda, birinci çeyrekte gelirinin yıllık 9% arttığını bildirdi. 

Güçlü bir büyüme gösterdiğini belirten Apple, kötüleşen ekonomik ortama rağmen akıllı telefon ve bilgisayarlara yönelik artan talepler sayesinde yatırımcılarını rahatlattı.

Ancak, Apple CFO’su Luca Maestri, mevcut çeyrekte Covid-19 kaynaklı tedarik kısıtlamaları ve çeşitli zorluklar nedeniyle satışların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında düşebileceği konusunda uyardıktan sonra, Apple hisseleri piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık 4% düştü. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📦 Amazon Hisseleri “Dot-Com” Krizinden Bu Yana İlk Defa Duvara Çarptı

Amazon (AMZN)’un yılın ilk çeyreğine ait bilançosu analist tahminlerinin altında kaldı. Bu gelişme sonrasında şirketin hisseleri piyasa sonrası işlemlerde 10%’lara kadar düşüş yaşadı.

Şirket, geçtiğimiz çeyreği de çok iyi sonuçlarla kapatamamıştı. Ayrıca Rivian (RIVN) yatırımında da 7,6 milyar dolar zarar etmişti.

Hisselerdeki bu düşüş şirketin 2000 yılındaki “dot-com” çöküşünden beri ilk defa kötü bir duruma gelmesine sebep oldu. Şirketin ilk çeyrekteki performansı daha dikkatli incelendiği zaman geçen yıl elde ettiği 44%’lük büyüme oranı bu yıl sadece 7% civarında seyretti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🍔 McDonald’s Çeyrek Bilançosuyla Tahminleri Aştı

McDonald’s (MCD), perşembe günü yaptığı açıklamada şirketin ABD’deki fiyat artışlarının ve uluslararası restoran satışlarının büyümesiyle beklenenden daha iyi bir gelir oranına ulaştığını bildirdi.

Şirket öte yandan sunduğu ilk çeyrek bilançosunda, fast-food devinin Ukrayna’daki iç pazarda yaşadığı enflasyon sorunlarını da vurguladı. Şu anda savaş ve enflasyon, Avrupa’nın geri kalanında tüketici davranışlarını etkilemese de bazı ABD’li tüketicilerin siparişleri giderek azalmaya başladı.

Genel çerçeve daha dikkatli incelendiği zaman fast-food devi, bir yıl önce 1,54 milyar dolar veya hisse başına 2,05 dolar olan ilk çeyrek net gelirini bu yıl 1,1 milyar dolar veya hisse başına 1,48 dolar olarak açıkladı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛢️ Chevron’un Kârı Rekor Seviye Arttı

Petrol ve doğal gaz devi Chevron (CVX)‘un  ilk çeyrek kârı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından petrol ve gaz fiyatlarının artmasıyla analist tahminlerinin çok üstünde bir değere ulaştı. Ayrıca şirket, bir yıl önceki döneme göre kârını neredeyse dört katına çıkardı.

ABD’nin en büyük ikinci petrol üreticisinin, hisse başına 3,36 dolar net gelir elde ettiği belirtildi. Chevron, geçen yılın aynı çeyreğinde hisse başına sadece 90 sent kazanmıştı.

Dünyanın en büyük enerji şirketleri, şubat ayında yükselen petrol ve gaz fiyatları ile ciddi oranda kâr elde etti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟡 Snap, Pixy Adlı Selfie Drone’unu Satışa Çıkardı!

Snap (SNAP) perşembe günü yapılan Ortaklık Zirvesi’nin bu yılki oturumunda, uçan drone kameralarını satışa çıkardığını duyurdu.

Şirket, Pixy adlı yeni uçan kameraları ile kamera sektöründe bir devrim yaratmayı hedefliyor. Pixy, şirketin diğer kameralarına kıyasla cep boyutunda olan bir cihazdır. Kullanıcıların Pixy’yi önceden ayarlanmış dört uçuş yolundan birine göndermek için yalnızca bir düğmeye tıklaması yeterli olacak. 

Bu kamera, fotoğraf ve video çekmek için kullanıcının birkaç fit üzerine çıkarak ayarlanmış olan yörüngelerdeki anlarını kaydediyor. Pixy, kullanıcıların çekim bittikten sonra kamerayı avuç içlerine koymalarıyla ise kapanıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Apple, Amazon, McDonalds, Chevron, Snapchat

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı