Airbnb’nin Güçlü İlk Çeyreği

May 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Airbnb’nin Güçlü İlk Çeyreği

Airbnb hisseleri, şirketin ilk çeyrek sonuçlarında analist tahminlerini aşmasına rağmen yıl geneli için düşük beklentiler ve içinde bulunduğumuz çeyrek için daha düşük talep öngörüsüyle sert satış yedi.

Airbnb'nin Güçlü İlk Çeyreği

Konaklama devinin geliri 1,82 milyar dolar ile yıldan yıla %20 arttı. Geçen yılın aynı döneminde 19 milyon dolar zarar eden şirket, bu çeyrek 117 milyon dolar net kâr açıkladı. 

  • Şirket, yıla güçlü bir başlangıç yapıp uzun bir aradan sonra ilk kârlı çeyreğini geçirdi.

Airbnb’nin önemli metriklerinden rezervasyon hacimleri ve sayılarında yıldan yıla %19 büyüme söz konusu. Uygulama içi aktif listelemeler de 2022’nin ilk çeyreğine göre %18 arttı.

$ABNB, önümüzdeki çeyrekler için yaza bağlı güçlü bir talep bekliyor.

  • Şirket, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinin, Covid kapanmalarının sona ermesine bağlı daha güçlü geçtiğini söylerken bu çeyrek için daha ılımlı bir gelir ve büyüme beklentisi içinde.

Airbnb, yatırımcı sunumunda yapay zekâyı operasyonlarına dahil edeceğine değiniyor ve kullanıcıların değişikliklere hazır olması gerektiğinin altını çiziyor. Son olarak şirket, kullanıcı ilgisinin büyük şehirlere kaydığına ve rezervasyon sürelerinin uzadığına dikkat çekiyor.

Airbnb'nin Güçlü İlk Çeyreği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Airbnb Q1 2023 Shareholder Letter