Bültenler

Airbnb İkinci Çeyrek Gelirleri: Seyahat Sektöründeki İyileşme

August 16, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Airbnb İkinci Çeyrek Gelirleri: Seyahat Sektöründeki İyileşme

Covid-19 kaynaklı kısıtlamalar ve seyahat yasaklarıyla geçen uzun bir yılın ardından, seyahat sektöründe yaşanmaya başlanan iyileşmenin etkisiyle Airbnb rezervasyon ve gelirleri artış gösteriyor.

Airbnb, bu yıl ikinci çeyrekte rezervasyonlarının 2020’nin aynı dönemine göre neredeyse %200 arttığını açıkladı. Airbnb Perşembe günü yaptığı açıklamada, aşılama oranlarının daha yüksek olduğu ülkelerden gelen turistlerin “seyahat sektörünün iyileşmesini hızlandırdığını” ve bunun ikinci çeyrek özelinde güçlü bir gelir artışı olarak geri döndüğünü bildirdi.

Nisan-Haziran döneminde hafiflemeye başlayan kısıtlamalar, seyahat sektörüne ivme kazandırdı. Yasakların ardından daha uzun mesafeler kat etme konusunda daha istekli olunması da bu duruma katkı sağlayan faktörlerden biri oldu.

Şirketin ikinci çeyrekte açıkladığı 1.34 milyar dolarlık gelir, Wall Street’in 1.26 milyar dolarlık tahminini bile aştı. Açıklanan gelir, 2020’nin aynı döneminin dört kat üzerindeyken, 2019’a kıyasla da yüzde 10 daha fazla olarak karşımıza çıktı.

Şirket aynı zamanda, “Covid varyantlarının küresel yayılmasının” ve tutarsız yerel düzenlemelerin yılın ilerleyen zamanlarında rezervasyon sayısını olumsuz yönde etkileyebileceği ve yıl sonuna doğru yeniden bir belirsizlikle karşı karşıya olunduğu konusunda yatırımcıları uyardı.

Şirket bir hissedar mektubunda, gidişatın yönünün aşılama ilerlemesi, yeni varyantların kontrol altına alınması ve ABD dışındaki seyahat kısıtlamalarının akıbeti gibi faktörler tarafından belirleneceğini söyledi.

Sonuç olarak Airbnb, 2021’in üçüncü çeyreğinde rezervasyonların her koşulda 2020’nin üçüncü çeyreğine göre önemli ölçüde daha iyi performans göstermesini beklediğini bildirirken, geride bıraktığımız ikinci çeyreğe kıyasla ise daha düşük bir performans beklediğini açıkladı.