Borsa Haberleri

Airbnb Güçlü Gelir Açıkladı Ama Beklentilerini Düşürdü

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Airbnb Güçlü Gelir Açıkladı Ama Beklentilerini Düşürdü

Airbnb (ABNB) üçüncü çeyrek için beklentilerin üzerinde gelir açıkladı ancak içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için tahminlerini düşürdü. 

📍 Konaklama devi üçüncü çeyrekte 18% artışla 3,40 milyar dolar gelir açıkladı ve analistlerin 3,37 milyar dolar beklentisini aştı. Şirketin hisse başına kârı da 6,63 dolar oldu. 

Bu dönemde net kârı 4,37 milyar dolar olarak açıklanan Airbnb’in tek seferlik gelir vergisi avantajı hariç tutulduğunda net kârı 1,61 milyar dolar oldu. Şirketin net kârı geçen yılın aynı döneminde 1,21 milyar dolardı. 

Üçüncü çeyrekte toplam gece konaklamaları ve deneyim rezervasyonları 113,2 milyon ile analistlerin 112,9 milyon beklentisini aştı. Bu rakam ayrıca geçen yılın aynı dönemindeki 99,7 milyonun da üzerinde geldi. 

Öte yandan şirket, gelirlerinin dördüncü çeyrekte 2,13 milyar dolar ile 2,17 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu da yıllık bazda 12% ile 14% aralığında bir artışa işaret ediyor. Ancak Airbnb’nin gelir beklentisi, analistlerin 2,18 milyar dolarlık tahminlerinin altında kalıyor. 

❗ Şirket hissedarlarına gönderdiği mektupta, “Dördüncü çeyreğin başlarında daha fazla dalgalanma görüyoruz ve seyahat talebini etkileyebilecek makroekonomik eğilimleri ve jeopolitik çatışmaları yakından izliyoruz.” dedi. 

Analistlerle yapılan konferans görüşmesinde yöneticiler, bu değerlendirmenin belirli bir bölgedeki yumuşaklıktan değil, daha ziyade genel olarak “geniş tabanlı” öngörülemezlikten kaynaklandığını söyledi. 

Airbnb ayrıca tüketiciler için Airbnb konaklamalarının maliyetini düşürme çabalarına ilişkin güncellemeler de sundu. Şirket hissedarlara gönderdiği mektupta, “Sektör genelinde fiyatlar artarken, eylül ayında Airbnb’de tek yatak odalı bir listelemenin ortalama gecelik fiyatı 120 dolardı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece 1% daha yüksekti.” ifadelerini kullandı. 

Airbnb Güçlü Gelir Açıkladı Ama Beklentilerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Airbnb