Borsa Haberleri

AI Startup’ı Inflection Nvidia ve Microsoft’tan 1,3 Milyar Dolar Yatırım Aldı

June 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
AI Startup’ı Inflection Nvidia ve Microsoft’tan 1,3 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Yapay zekâ startup’ı Inflection, yeni sohbet robotu Pi’yi piyasaya sürdükten iki ay sonra yeni yatırım turunda 1,3 milyar dolar fon topladı. 

2022’nin başında DeepMind’in eski yöneticilerinden Mustafa Süleyman tarafından kurulan Palo Alto merkezli Inflection’a Microsoft’un (MSFT) yanı sıra LinkedIn’ın ortak kurucusu Reid Hoffman, Microsoft’un ortak kurucusu Bill Gates ve Google eski CEO’su Eric Schmidt yatırım yapmıştı. Nvidia (NVDA) ise bu yatırım turuyla kadroya katılan yeni isim oldu.

💸 Forbes’un konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklarına göre, söz konusu yeni yatırım Inflection’ın toplam değerini 4 milyar dolara taşıdı. 

Süleyman verdiği bir röportajda, Inflection’ın Mayıs ayında lansmanını yaptığı sohbet robotu Pi’nin piyasaya sürülmesinin ardından “tekliflere boğulmasıyla” yatırımcı grubunun ek yatırım yapmak istediklerini söyledi. 

👀 Süleyman, Forbes’a verdiği demeçte “Bence insanlar bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu görebiliyorlar.” dedi. 

Yatırım turu hakkında daha fazla bilgi verilmese de Inflection’ın yapay zekâ yarışının oldukça iddialı isimleri olan Microsoft ve Nvidia ile güçlerini birleştirmesi önemli bir detay. 

Inflection’ın arkası sağlam: OpenAI’ın da önemli yatırımcılarından biri olan Microsoft, Inflection’ın bulut bilişim ortağı. Öte yandan Nvidia’da OpenAI’ın GPT-3’ü gibi büyük dil modellerini güçlendirmek ve yapay zekâ eğitimi için mevcut altın standart olan amiral gemisi H100 grafik işlem biriminin (GPU) dağıtımı konusunda Inflection ile yakından çalışıyor.

  • Inflection attığı bir tweet ile Nvidia’nın H100 GPU’larından yaklaşık 22 bin adet alacaklarını duyurdu. Yapay zeka modelleri geliştirmeye başlayan her şirketin binlerce adet sipariş verdiği H100 GPU’ları Nvidia için inanılmaz bir gelir kapısı haline gelmiş durumda. 
  • Nvidia’nın Altın Günleri: Özellikle bu GPU’ların sadece bir tanesinin 40 bin dolara kadar yükselen fiyatlarda alıcı bulduğu düşünülürse, Nvidia’nın sadece Inflection’ın bu siparişinden 880 milyon dolarlık bir gelir elde edeceğini bulabiliriz.

🚀 Bu işbirlikleri Inflection’da ciddi bir yankı uyandırmış gibi görünüyor. Süleyman, “Microsoft inanılmaz; bize turbo destek veriyor ve bizim dayanağımız. Nvidia ile yaptığımız işbirliği sonucunda da grafik işlemci kümemizi dünyanın en iyisi olacak şekilde ayarlayabildik. Artık objektif olarak dünyanın en iyi donanımına sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Microsoft CTO’su Kevin Scott ve Nvidia CEO’su Jensen Huang da yaptıkları açıklamalarda Inflection’a yönelik desteklerini açıkladı. Huang, Inflection’daki “birinci sınıf ekibin inanılmaz kişisel dijital asistanların” ortaya çıkmasına yardımcı olacağını söyledi.

Bu son yatırımla Inflection, daha değerli sorular ve yanıtlar ortaya çıkarmak için kullanıcılarla karşılıklı konuşmak üzere eğitilmiş bir bot olan Pi’yi daha da geliştirerek bilgi işlem yeteneklerini genişletmeye devam etmeyi planlıyor.

AI Startup’ı Inflection Nvidia ve Microsoft’tan 1,3 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes