Bültenler

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

December 10, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Son aylarda onaylanan 5 yeni halka arzın ardından, SPK iki halka arz daha onayladığını açıkladı. Ahlatcı Doğalgaz halka arzı ve Tera Yatırım halka arzları bugün onaylandı.

Bu yazımızda Ahlatcı Doğalgaz halka arzını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

İçindekiler:

 • Ahlatcı Doğalgaz Ne İş Yapar?
 • Halka Arz Fiyatı, Tarihi ve Sembolü Nedir?
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Ahlatcı Doğalgaz Kimin?
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Ahlatcı Doğalgaz Halka Arz Yorum
 • Ahlatcı Doğalgaz Nereden Para Kazanıyor?
 • Ahlatcı Doğalgaz Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile AHGAZ Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Ahlatcı Doğalgaz Ne İş Yapar?

Ahlatcı Doğalgaz, bağlı ortaklığı Enerya Enerji A.Ş. aracılığı ile toplam 10 bölgede faaliyet gösteren 9 doğal gaz dağıtım şirketinin hakim ortağıdır.

Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle 1.526.004 adet mesken, ticari, sinai ve taşıma hizmeti verilen müşterisi bulunmaktadır. Bu şirketler toplu olarak 1.302.054 adet aktif gaz kullanıcı sayısı ile Türkiye’de gaz dağıtım faaliyetlerinde bulunan şirketler arasında dördüncü sirada yer almaktadırlar. (Kaynak: 2021 yılı EPDK sektör raporu)

Ahlatcı Doğalgaz’ın bağlı ortaklığı olan, 2006 yılında kurulmuş Enerya Enerji A.Ş. doğal gaz dağıtımı alanında, Ahlatcı Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Enerya Enerji A.Ş.’nin bağlı ortaklıkları 10 şehirde doğal gaz dağıtım lisansına sahiptir ve 1.8 milyon/BBS aboneye hizmet sunmaktadır.

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Ahlatcı Doğalgaz hissesi 66 TL’den halka arz olacak. 

Halka Arz Tarihi Ne Zaman?

Ahlatcı Doğalgaz halka arz tarihi 14-15-16 Aralık 2022 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi 3 gün olacak.

Hisse Sembolü Ne Olacak?

Ahlatcı Doğalgaz hissesinin sembolü “AHGAZ” olacak. 

Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Ahlatcı Doğalgaz halka arzının büyüklüğü 3,481 milyar TL olarak açıklandı.

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?

Ahlatcı Doğalgaz’ın halka arz açıklık oranı 25,36%’dır. Toplamda 52,750 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ahlatcı Doğalgaz Kimin? Ahlatcı Doğalgaz Ortaklık Yapısı

Ahlatcı Doğalgaz şirketindeki çoğunluk payların sahibi olan Yönetim Kurulu Başkanı “Ahmet Ahlatcı” şirket hisselerinin 56%’sına sahiptir. (Yukarıdaki resim)

Şirket sermayesi içerisinde Yönetim Kurulu Üyesi olan “Ahmet Emin Ahlatcı” 17,5% paya sahip.

(Kaynak: Şirketin resmi web sitesinde yayınladığı taslak izahname)

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir. 

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve çarşamba günkü kapanış fiyatının 94,9% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arz Yorum

Şirketin net satış gelirleri 2020 ve 2021 yıllarında bir önceki yıla kıyasla 21,6% ve 37,5% artış göstermiş olup, söz konusu yıllarda toplam satış hacmi ise bir önceki yıla kıyasla 15,7% ve 19,8% artmıştır.

2022 yılının ilk 6 aylık döneminde ise net satış gelirleri ve satış hacminde bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla 196,7% ve 2,6% oranlarında artış yaşanmıştır. 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde net satış gelirlerinde yaşanan artışın en önemli sebebi BOTAŞ fiyatlarındaki artışın satış fiyatlarına yansımasından kaynaklanmaktadır.

Şirketin genel yönetim giderleri ve pazarlama giderlerinden oluşan toplam faaliyet giderleri 2020 ve 2021 yıllarında bir önceki yıla kıyasla 15,3% ve 63,1% oranlarında artarken, 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde cirodaki güçlü büyümeye karşın yıllık bazda 27,9% oranında gerilemiştir.

Böylece, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde 3,8% olan faaliyet giderlerinin net satış gelirlerine oranı 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde 0,9%’a gerileyerek önemli oranda iyileşme kaydetmiştir.

(Kaynak: Ahlatcı Doğalgaz taslak izahnamesi)

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ahlatcı Doğalgaz Nereden Para Kazanıyor?

Şirketin gelir tablosunda para kazandığı 3 farklı temel kalem bulunuyor;

 • Doğalgaz dağıtım gelirleri
 • Bağlantı gelirleri – Münferit bağlantı hattı geliri ve
 • Diğer hizmet gelirleri ve diğer satışlar olarak açıklanıyor.

Şirketin 01.01.2022 – 30.06.2022 itibarıyla 5,277 milyar TL hasılatı bulunuyor.

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

AHGAZ halka arzından elde edeceği gelirlerin 20%’sine denk gelen paylar ile 30 gün sürecek bir fiyat istikrarı hedefliyor.

Şirket ayrıca bir yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağını, dolaşımdaki payların artmasına sebep olacak şekilde satışa ve halka arzın olmayacağını, pay satılmayan şirket ortakları tarafından 6 ay boyunca pay satışının satılmayacağını ve halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağını taahhüt etmiştir.

Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçı, Nerede Kullanılacak?

Ahlatcı Doğalgaz halka arzdan elde edeceği gelirlerin;

80-90%’ına karşılık gelen tutar doğalgaz dağıtım sektöründe faaliyet göstermekte olan şirketin doğrudan bağ ortaklığı ve/veya iştiraki olarak bünyeye dahil edilebilecek satın almalar, enerji sektöründeki diğer yatırımlar ve finansal sektörde faaliyet gösteren şirket alımları,

10-20%’sine karşılık gelen tutar konsolide mali tablolara dahil olan, doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklarının gaz dağıtım faaliyetleri çerçevesinde planladıkları yenileme ve genişleme alt yapı yatırımları için kullanılacağını belirtiyor.

Ahlatcı Doğalgaz Hisseleri Oransal mı, Eşit mi Dağıtılacak?

AHGAZ halka arzı 20%’si bireysel yatırımcıya oransal dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Midas ile AHGAZ Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Maalesef şu anda Midas yatırım hesabın ile halka arzlara katılım yapılamıyor. Öte yandan AHGAZ Borsa İstanbul’da işleme görmeye başladıktan sonra hisselerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsin.

Sözlük

Halka arz nedir, halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları vs. nedir, diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

SPK Bülteni

Taslak İzahname

Ahlatcı Doğalgaz Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı