Bültenler

Ağustos Ayında Takip Etmen Gereken 5 Halka Arz

August 9, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Ağustos Ayında Takip Etmen Gereken 5 Halka Arz

ABD’de 2020’de başlayan halka arz patlaması, büyük ölçüde rekor hisse  senedi fiyatları kaynaklı olarak 2021’de daha da hızlandı. Renaissance Capital’e göre, geleneksel halka arzlardan elde edilen gelirler 2021’de geçen yılın aynı dönemine göre %232 arttı.

Bu yıl içerisinde şimdiye kadar gerçekleşmiş olan toplam 250 halka arz, 2020’nin tamamında gerçekleşmiş olan 218’i çoktan aştı. Yıl sonuna kadar 2021’in, dot-com* dönemindeki çoğu yıllık halka arz fon toplama tur rekorunu bile kırması bekleniyor.

Temmuz ayının en yüksek profilli halka arzı yatırım uygulaması Robinhood Markets Inc. olmuştu (ticker: HOOD). Halka arzını hedef aralığının alt sınırında fiyatlandıran Robinhood, ilk işlem gününü %8’den fazla düşüşle tamamlamıştı. Hisse o zamandan beri olağanüstü bir şekilde toparladı.

Yatırımcılar ve analistler, halka arz patlamasının Ağustos ayında da devam etmesini bekliyor. İşte takip etmeniz gereken halka arzlardan bazıları:

Weber (WEBR)


webeer.jpg

Weber, 5 Ağustos’ta New York Stock Exchange’te (NYSE) WEBR hisse senedi sembolü ile işlem görmeye başladı. Weber; kömürlü, gazlı, elektrikli, akıllı ızgaralar vb. gibi açık hava yemek pişirme ürünlerinde lider bir markadır. Şirketin ürünleri, 40 dolarlık portatif kömür ızgaralarından 3.000 dolarlık üst düzey akıllı gazlı ızgaralara kadar çeşitlilik göstermektedir.

Authentic Brands Group (AUTH)

abbbg.png

Marka yönetimi firması Authentic Brands, son yıllarda iflasın eşiğindeki Aeropostale, Brooks Brothers, Forever 21 gibi perakendecileri satın almak için alışveriş merkezi operatörleri Simon Property Group Inc. (SPG) ve Brookfield Property Partners L.P. (BPY) ile ortaklık kurmuştur. Authentic, Lucky Brands ve Juicy Couture’un da sahibidir. Authentic Brands henüz resmi halka arz tarihi açıklamamıştır ancak hisse senedinin Ağustos ayında AUTH koduyla NYSE’de işlem görmeye başlaması beklenmektedir.

The Fresh Market (TFM)

freshmarket.jpg

Fresh Market, Greensboro, Kuzey Karolina merkezli bir Amerikan gurme süpermarket zinciridir. Şirket daha önce 2010 yılında halka açılsa da Whole Foods, Kroger Co. (KR) ve diğerleri ile rekabet etmekte zorlanmıştır. Apollo Global Management Inc. (APO)’nun The Fresh Market’i 2016 yılında satın alması ve birkaç yıl boyunca yeniden yapılandırmasının ardından, şirket bir kez daha halka arz olmaya hazırlanmaktadır. 16 Temmuz’da halka arz başvurusunu yapan şirketin, bu halka arzdan 100 milyon dolar toplaması beklenmektedir.

Stronghold Digital Mining (SDIG)

stronghold.png

Stronghold Digital Mining, şu sıralar özellikle Bitcoin madenciliğine odaklanan bir kripto para madenciliği şirketidir. Şirket, yaklaşık olarak 1.800 adet madencilik bilgisayarının tamamen sahibi ve işletmecisidir. Stronghold, yakın gelecekte NASDAQ’ta SDIG sembolü altında listelenmeyi planlamaktadır.

WCG Clinical (WCGC)

wccg.jpg

WCG Clinical, biyofarmasötik şirketlere ve sözleşmeli araştırma kuruluşlarına hizmet veren bir klinik araştırma çözümleri şirketidir. Şirketin uzmanlık alanlarından bazıları; çalışma planlamaları, hasta katılımı, düzenleyici ve bilimsel incelemelerdir. WCG, 5 Ağustos’ta NASDAQ’ta WCGC sembolü altında işlem görmeyi planlamış olsa da, halka arzı son dakikada ertelenmiştir.

*1990’ların sonlarında internet kullanımının yaygınlaşmasıyla internet ile ilgili şirketlerin aşırı spekülasyonunun neden olduğu bir borsa balonu.

Kaynak: 5 IPO Stocks to Watch in August