Borsa Haberleri

Agrotech’ten Kripto Para Sektörüne Yatırım

May 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Agrotech’ten Kripto Para Sektörüne Yatırım

Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım kararı aldığını ve uzman bir kuruluşun söz konusu alanda faaliyet gösteren anonim şirketinin 82,5% oranındaki hissesini satın aldığını açıkladı.

Söz konusu satın alımla birlikte şirket, bu anonim şirket tarafından oluşturulan kripto para alım-satım platformunun sahibi oldu. Söz konusu platform, kripto borsası olarak kullanılacak olup, Agrotech’in sahip olduğu varlıklar bu platform aracılığı ile coin ve token haline getirilecek.

Yapılan açıklamada, ilerleyen süreçlerde şirketlere ait dayanak varlıkların tokenize edilerek fonlamaya açılacağı ve ikincil piyasa işlemlerinin platform üzerinden yapılacağı bildirildi. Açıklamada ayrıca “Aynı zamanda, şirket uzmanlaştığı tokenizasyon alanında, global kurum ve kuruluşlara, farklı dijitalleşme alanlarında da hizmet verecektir.” denildi.

Kripto Alım-Satım Platformu Kurulacak

Agrotech’in yaptığı açıklamaya göre yakın gelecekte birçok sektörde önemli bir yer edinecek olan ve dünyanın önemli kripto borsalarında işlem gören yapay zeka(AI) projesi GPTVerse ve başka birçok projenin kurucusu olan tecrübeli bir ekiple birlikte tokenizasyon odaklı bir kripto para alım-satım platformu kurulacak.

Açıklamada Agrotech’in bu platforma yapacağı yatırım neticesinde tokenize edilmiş dijital menkul kıymetler sektörüne giriş yapmış olacağı belirtildi. Açıklamada söz konusu sektörün McKinsey’e göre 2030 yılında 5 trilyon dolar, Boston Consulting Group’a göre de 16 trilyon dolar büyüklüğe ulaşmasının beklendiği hatırlatıldı.

Kendi Varlıklarını Tokenize Edecek

Agrotech yaptığı açıklamada, yapılan bu iş anlaşması kapsamında, hem kendi tarım arazilerini ve emlaklarını hem de global olarak çeşitli varlıklarını tokenize etmek isteyen tarafların ihtiyaçlarını karşılamak için stratejik bir yatırım kararı alındığını ifade etti.

“Bu doğrultuda sahip olunan kripto para alım-satım platformu’nun tokenizasyon odaklı bir chain ve launchpad’i olacaktır.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu proje ile Agrotech, global bir oyuncu olarak 29 trilyon dolar büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı planlamaktadır. Kripto para piyasası düzenlemesinin yasalaşması ile Türkiye’de lisans işlemleri başlatılacak olup, ilerleyen süreçte farklı ülkelerde yatırım ve lisans süreçlerinin başlatılması hedeflenmektedir.”  

Agrotech'ten Kripto Para Sektörüne Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP