Borsa Haberleri

Agrotech: Farklı Endüstriler için Araçlar Üreteceğiz

Nisan 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Agrotech: Farklı Endüstriler için Araçlar Üreteceğiz

Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), yönetim kadrosu Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri’nin 75%’ini satın almasını ve ABD-Silikon Vadisi’nde kurduğu şirkete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Agrotech, Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri geçtiğimiz hafta satın almış ve şirketin İnsansız Otonom Zirai Akıllı Tarım Aracı ZİKA’nın seri üretime geçtiğini açıklamıştı.

Şirket ayrıca Silikon Vadisi’nde kuracağı şirketin “Agrotech USA LLC” ismi ile onay aldığını ve Joyce Elektrikli Araçlar tarafından üretilen BLDC MOTOR’u, elektronik devre sistemlerini, otonom ve yapay zeka destekli yazılım satışlarını, bu şirket üzerinde Amerika pazarındaki araç üreticilerine ve yine bu bölgeden tüm dünyaya araç ihraç edeceğini açıklamıştı.

Agrotech Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Keskin, yapılan iş birliği ile BD’de çalışmalarını büyüteceklerini belirterek, Türk mühendisliği ve tasarımıyla birlikte yeni bir dönemin kapılarını açtıklarına dikkat çekti.

“Farklı Endüstriler için Araçlar Üreteceğiz”

Agrotech Grup Global Teknoloji ve Ar-Ge Başkanı Murat Teksöz ise dünyadaki teknoloji ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini ve önümüzdeki süreçlerde yatırımlarını bunlara göre şekillendirdiklerini ifade etti.

Teksöz, Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri’ni almaktan “mutluluk” duyduklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yüzyılda sanayi devrimini tam olarak yakalayamasak da yeni yüzyılda teknoloji devriminde emin adımlar ile ilerliyoruz. Bu doğrultuda otomotiv sadece başlangıç. Farklı sınıflarda yapacağımız üretimin ardından gelecek dönemde farklı endüstrilere özel araçlar üretmeyi hedefliyoruz”

“Çin’e En Güçlü Alternatif Türkiye Olabilir”

ABD’den tüm dünyaya elektrikli araç ihraç edeceklerini belirten Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri CEO’su Eren Efe Erkan ise BLDC MOTOR’u ABD’deki şirket üzerinden ihraç edeceklerini hatırlatarak şöyle dedi:

“Ülkemiz Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri, elektrikli motorlar, batarya teknolojileri ve elektronik altyapısıyla Çin’e en güçlü alternatif olabilir. Teknoloji ihracat programımız içinde yerli tasarım ürün ve teknolojilerimizin yanı sıra teknoloji ve mühendislik ürünlerini üretmeye ve ihraç etmeye de devam edeceğiz.”

“Türkiye’nin Tesla’sı Olmak için Yola Çıktık”

Joyce Elektrikli Araçlar Teknolojileri Otomotiv Grup Başkanı Bahadır Gören motor, batarya ve yazılım dahil araçların tamamını yerli olarak ürettiklerini belirterek “‘Türkiye’nin milli Tesla’sı’ olmak için yola çıktık. Biz tasarlayalım, geliştirelim, üretelim başkaları gelsin bizden teknolojimizi alsın. Bu sebeple Silikon Vadisi’nde kurduğumuz şirket ile teknoloji ihracatı yapacağız. 2025 yılı içinde binek araçlarda 28 bin, ticari araçlarda ise 3 bin adetlik bir üretim gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Elektrikli Aracın Fiyatı 699 Bin TL Olacak

Satın alma kararıyla birlikte yerli motor, yerli batarya, yerli elektronik sistemlere sahip L7 sınıfı yerli elektrikli araç çalışmalarının hızlandırılması da amaçlanırken; üretilecek aracın ise bu yıl 29 Ekim’de tarihinde 699 bin TL tüketici fiyatı ile öncelikle Türkiye’de satışa sunulması amaçlanıyor. 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti