Borsa İstanbul Notları

ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

January 31, 2024 • 6 dakika okuma süresi
ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

🖍️ Telefonda veya bilgisayarda not alma seçeneğimiz her zaman var; fakat yine de not almamız gerektiğinde her şeyden önce bi’ kalem ve kağıt arıyoruz. Sadece bu da değil tabii. İşle ilgili tüm belgeleri bir arada tutmak için bir zımba, bu belgeleri düzenli bir şekilde saklamak için bir dosya, çocuklarımızın eğitimde kullanması için uygun bir defter de olmazsa olmazlarımız arasında. Yani teknoloji çağında da kırtasiye gereçleri hayatımızın her alanında hâlâ bize yardımcı oluyor. 

Biz de kırtasiye tutkunlarını heyecanlandıracak bir karşılaştırma hazırladık! Borsada işlem gören iki kırtasiye şirketi Adel ve Gıpta’nın karşılaştırmasını yapacağız bu çalışmamızda.

💡 Kalemler, kağıtlar hazırsa, başlayalım!

Şirket karşılaştırmalarında yalnızca hisse fiyatı ve rasyoların karşılaştırılması yeterli olmamakla beraber bazen yanıltıcı ve hatalı çıkarımlar yapılmasına da yol açabilir. Burada atılacak doğru adımlar; şirketlerin faaliyet alanları, faaliyet gösterdikleri iş kolları, bilanço değerlendirmeleri ve dikkat çeken önemli noktaların araştırılarak incelenmesi şeklinde olmalıdır.

📌 Bu sebeple Adel Kalemcilik ve Gıpta Ofis Kırtasiye üzerine;

  • Ne iş yaparlar?
  • Güncel bilanço değerlendirmeleri Nasıl?
  • En dikkat çeken yanları neler?

başlıkları üzerine notlarımızı senin için derledik.

Ne iş yaparlar?

🖊️ ADEL → 1969’da İstanbul Kartal’daki fabrikasının açılışıyla kuruldu. Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye sektör öncülerinden olmaya devam ediyor.

ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

2015 yılında Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 35 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bu tesiste ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, sıvı mürekkepli kalemler, markörler, keçeli kalemler, pastel boyalar, sulu boyalar, silgiler, kalemtıraşlar, parmak boyaları, oyun hamurları ve guaj boyalar üretiyor.

Avrupa’nın en yeni kırtasiye fabrikasına sahip Adel Kalemcilik, kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır ve 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

51 yıllık köklü geçmişiyle Adel Kalemcilik bugün 3 bin 800’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas, Max, Panfix ve Citizen markalı kırtasiye ürünlerinin yanı sıra; Adeland markasının ve dünyanın önde gelen lisanslı markalarının oyuncak ürünlerinin de pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Çalıştığı kırtasiye markaları “Faber-Castell”, “Graf von Faber-Castell”, “Adel”, “Adeland”, “Atlas”, “MAX”, “Panfix” ve “Citizen” iken oyuncak markaları ise; Adeland, Playgro, Sluban ve TRT Çocuk markalarından oluşmaktadır.

🖊️ GIPTA → 1990 yılında takvim ve ajanda üretimiyle kurulmuştur. Dünyada 20’den fazla ülkede ve yurt içinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Ankara Temelli Bölgesi’nde, 43.220 m²’lik bir alanda yer alan 23.647 m² kapalı alana sahip modern üretim tesisi, İstanbul Showroom ve satış ofisi, üretim kapasitesi ve geniş hizmet ağı büyüme ve gelişimin temelini oluşturmaktadır.

ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

Ankara merkezli fabrika 43 bin m2 alan üzerine kurulmuş olup, günde 200 bin ürün kapasitesine sahiptir. İplik dikişli sert kapak ürünlerden spiral ve tel dikişli ürünlere kadar üretim yapılırken, depo yönetimi ile hızlı ve hatasız sevkiyat amaçlanmaktadır.

2002 yılında Ankara’da tamamlanan merkez fabrika ile hem hacim hem de ciro bazında Türkiye’nin en büyük defter üreticisi konumundadır. Aynı zamanda global bir oyuncu olma hedefiyle Avrupa, Balkanlar ve Orta Doğu ağırlıklı, 20’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Karadeniz bölgesindeki fabrikada sürdürülen hediye, mücevher kutuları ve kâğıt çanta üretimiyle de sürekli büyüme ve gelişme amaçlanmaktadır.

500 kalifiye ve deneyimli iş gücü ile 5 bini aşkın stok kodundaki ürünlerin Türkiye genelinde 9 binden fazla noktaya ve dünyaya satışları devam etmektedir. Defter, okul kırtasiye ürünleri, ofis ürünleri ve promosyon alanlarında üretime sahiptir.  Spiralli defterler, renkli boyalar, planlayıcılar, oyun hamurları da ürünler arasında yer almaktadır.

📊 Güncel Bilanço Değerlendirmeleri

🖊️ ADEL → Şirket net satışlar, FAVÖK ve net kârın enflasyonun oldukça üzerinde büyüme gösterdiğini izliyoruz. 9 Aylık kümülatif bakışla net satışlarda 134% büyümesi, FAVÖK’de 365% ve net kârda ise 806% oranında büyüme gerçekleştirmiştir.

Kâr marjlarında da iyileşmelerin belirgin olduğu şirkette finansman giderinin 5% azalması dikkat çekiyor. 2022/06 döneminden itibaren finansal kaldıraç oranının düşüşte olduğu şirkette net borcun artması, şirkette karlılığın yeni borçlamadan daha önde olduğunu gösteriyor.

Nakit akışların iyileşmesinde finansman akışların etkili olduğu görülüyor. Akışlarda şirketin işletme sermayesinden sağlanan nakit akışının daha güçlü olmasını görece olumlu bulunabilir. Ancak şirketlerin büyüme evresinde işletme sermayesinin daha geride olduğu dönemler de görülebilir.

🖊️ GIPTA → Şirket net satışlar, FAVÖK ve net kârın enflasyonun üzerinde büyüme gösterdiğini izliyoruz. 9 Aylık kümülatif bakışla net satışlarda 78% büyümesi, FAVÖK’de 111% ve net kârda ise 210% oranında büyüme gerçekleştirmiştir.

Kâr marjlarında kümülatif bakışta olumlu ancak son çeyreğe göre gerileme yaşandığını söylemek mümkün. Şirkette finansman giderlerinin kaybolup finansman geliri yazmaya başladığı bir döneme geçtiğini görüyor. Mevcut şartlarda olumlu bir durum olarak görülebilir. Şirketin finansal kaldıraç oranı son 3 dönemdir düşüş eğiliminde.

Nakit akışlarında güçlenme görülse de finansman akışların sayesinde gerçekleşen bir iyileşme ve işletme faaliyetlerinden nakit çıkışının hız kazandığı göze çarpıyor. Akışlarda şirketin işletme sermayesinden sağlanan nakit akışının daha güçlü olmasını görece olumlu bulunabilir. Ancak şirketlerin büyüme evresinde işletme sermayesinin daha geride olduğu dönemler de görülebilir.

👀 En Dikkat Çeken Yanları

🖊️ ADEL

  • Faber-Castell gibi dünya markaları ile çalışması önemli bir rekabet avantajı kazanmasını sağlıyor.
ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

🖊️ GIPTA →

  • Hem hacim hem de ciro bazında Türkiye’nin en büyük defter üreticisi konumundadır.

ADEL ve GIPTA’ya Genel Bakış

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000