Borsa Haberleri

AB’nin Planı Devreye Girerse Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkarabiliriz – Uber

September 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AB’nin Planı Devreye Girerse Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkarabiliriz – Uber

Uber Technologies’den (UBER) bir üst düzey yetkili, Avrupa Birliği’nin gig işçilerini fiili çalışanlar olarak tanımlama önerisinin yasalaşması halinde, araç çağırma hizmetini blok genelinde yüzlerce şehirde kapanmaya zorlayacağı ve fiyatları 40%’a varan oranlarda artıracağı konusunda uyardı.

Uber’in Avrupa’daki mobilite bölümünün başkanı Anabel Diaz, bu hafta AB’nin Platform Çalışma Direktifi’ni tartışan milletvekillerini, serbest meslek sahibi çalışanların esneklik arzusu olarak tanımladığı şeyi koruyan kuralları onaylamaya çağırdı.

Diaz, “Brüksel, Uber’i AB genelinde sürücüleri ve kuryeleri yeniden sınıflandırmaya zorlarsa, iş fırsatlarında 50-70% aralığında bir azalma görmeyi bekleyebiliriz.” dedi. Bu da Uber’in bugün AB genelinde hizmet verdiği 3 bin şehrin “yüzlercesinde” faaliyetlerini durdurmasına neden olabilir.

Diaz, sürücülere tam çalışma hakkı tanıyan yeni bir yasanın Uber’i tüketiciler tarafından ödenen fiyatları yükseltmeye de zorlayacağını sözlerine ekledi: 

Avrupa Komisyonu’nun kendi tahminlerine göre, büyük şehirlerdeki tüketiciler için fiyatları 40%’a kadar artırabilir ve daha az sayıda sürücü ile sürücüler önemli ölçüde daha uzun bekleme süreleri yaşayabilir.

Bu yorumlar, AB’nin ana kurumları olan Avrupa Komisyonu, parlamento ve Bakanlar Konseyi’nin, bloktaki işçilerin ekonomik koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan yeni yasanın nihai metni üzerinde müzakerelere başladığı hafta geldi.

Diaz, “Uber, istihdam maliyetlerini yönetmek için, çalışma saatlerini daha az sayıda çalışan arasında birleştirmek zorunda kalacaktır. Sürücülerin ve kuryelerin, eğer varsa, açık bir rol için başvuruda bulunmaları; belirli zaman ve yerlerde vardiyalara gelmeleri; aldıkları her yolculuğu kabul etmeleri ve diğer uygulamalarda çalışmamayı kabul etmeleri gerekecektir.” uyarısını yaptı. 

Ancak yetkili, yasadaki değişikliklerin Uber’in Avrupa’daki kârlılığını etkilemeyeceğini söyledi:

Bu, Uber’in kârıyla ilgili bir durum değil. Üçüncü taraf istihdam modelini kullanarak Almanya ve İspanya gibi yerlerde büyüme kabiliyetimizi zaten kanıtladık.

AB’nin Planı Devreye Girerse Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkarabiliriz - Uber

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times