Borsa Haberleri

ABD’nin Çip İhracatı Kısıtlamaları Orta Doğu Ülkelerine de Vurdu

ABD’nin Çip İhracatı Kısıtlamaları Orta Doğu Ülkelerine de Vurdu
Google News Icon Takip Et

ABD, Nvidia (NVDA) ve Advanced Micro Devices (AMD) yapay zekâ çiplerinin ihracatına getirdiği kısıtlamayı Çin’in ötesine, Orta Doğu’daki bazı ülkeler de dahil olmak üzere genişletti.

Nvidia bu hafta yaptığı açıklamada, makine öğrenimi görevlerini hızlandırmak için tasarlanan A100 ve H100 çiplerini etkileyen kısıtlamaların, bilançosu üzerinde “önemli bir etkisi” olmayacağını söylemişti.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kişi Reuters’a yaptığı açıklamada, rakip AMD’nin de benzer kısıtlamalar içeren bir bilgilendirme mektubu aldığını ve bu hamlenin gelirleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söyledi.

ABD’li yetkililer genellikle ulusal güvenlik gerekçesiyle ihracat kontrolleri uyguluyor. Geçen yıl açıklanan benzer bir hamle, ABD’nin Çin’in teknolojik becerileri üzerindeki baskısının arttığına işaret ediyordu ancak Orta Doğu’ya yapılan ihracatın ne gibi riskler taşıdığı belirsizliğini koruyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters