Borsa Haberleri

ABD’li 3 Bankadan Türkiye Değerlendirmesi: ‘Dezenflasyon Beklenenden İyi Başladı’

ABD’li 3 Bankadan Türkiye Değerlendirmesi: ‘Dezenflasyon Beklenenden İyi Başladı’
Google News Icon Takip Et

Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan, Türkiye’nin haziran enflasyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Yapılan değerlendirmelerde dezenflasyonun “beklenenden iyi” başladığı vurgusu yapıldı.

3 banka ayrıca yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminlerini de paylaşırken; Goldman Sachs’a göre enflasyon sene sonu 36%, Morgan Stanley’e göre 42,4% ve JP Morgan’a göre de 42,5% olacak.

Morgan Stanley, çekirdek enflasyondaki düşüşe dikkat çektiği raporunda, Türkiye’nin dezenflasyon sürecine “iyi” bir başlangıç yaptığını ifade etti. Bankaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sıkı para politikasına devam edecek.

Morgan Stanley, enflasyon konusunda risk teşkil eden unsurları ise hizmet enflasyonu ve vergi artışları olarak sıraladı. Değerlendirmede dolar/TL kurunun son 3 ayda 2% bandında değiştiğine dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de yıllık enflasyon haziranda 71,6% seviyesine gerilemişti.

Goldman Sachs ise enflasyonun beklenenden hızlı düştüğüne dikkat çektiği açıklamasında, çekirdek enflasyonun döviz kurlarıyla yakında ilişkisi olduğunu vurguladı. Raporda, TL/USD paritesindeki sakinliğin düşük çekirdek enflasyonunda etkili rol oynadığı belirtildi.

Hizmet enflasyonunun “halen” yüksek olduğunun altını çizen banka, önümüzdeki aylarda burada düşüş görüleceği tahmininde bulundu. Değerlendirmede yapışken enflasyon beklentisinin hızlıca değişeceği öne sürüldü.

Asgari ücrete zam olmayacağı vurgusu da Goldman Sachs’ın raporunda yer alırken, yılın ikinci yarısı için talebin yavaşlamaya başladığı ifade edildi.

JP Morgan: Temel Mal Fiyatlarında Yavaşlama Önemli Rol Oynadı

JP Morgan ise Türkiye’de enflasyonun 75,5%’ten haziran ayında yıllık 71,6%’ya düşmesinde, temel mal fiyatlarındaki yavaşlamanın rol oynadığını söyledi.

Banka yayımladığı raporda elektrik fiyatlarının 38% oranında artırılmasının ve otomatik tüketim vergilerinin yükseltilmesinin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları artırdığını ifade etti.

Ancak bankaya göre yıl sonunda manşet enflasyon 42,5%’e düşecek. Ayrıca, 2025 yılı sonu için enflasyon tahminini 25% olarak belirledi.

“Sıkı Para Politikası Sürmeli”

JP Morgan, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi gerektiğini belirtirken, maliye politikasında da sıkılaştırma adımlarının devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bankaya göre aksi takdirde enflasyonun kontrol altına alınması zorlaşacak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e