BIST Şirket Haberleri

AB’den Şişecam’a Karbon Ayak İzi Düşük Cam Üretimi için Destek

Ağustos 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AB’den Şişecam’a Karbon Ayak İzi Düşük Cam Üretimi için Destek

Avrupa’nın temiz enerji ve sürdürülebilirlik vizyonunu gerçekleştirme yolundaki adımları sürüyor. Elektrikli hafif hizmet araçlarının döngüselliğini iyileştirmek amacıyla başlatılan ZEvRA projesine, Şişecam gibi önemli şirketler partnerlik ediyor. Bu büyük ve anlamlı projeye, Avrupa Birliği’nin (AB) HORIZON Europe programından tam 250 bin avroluk destek geldi.

Sıfır Karbon Emisyonu Hedefi ve Proje Koordinatörlüğü 🎯

2035 yılı için sıfır karbon emisyonu hedefi koyan AB, bu vizyonunu gerçekleştirmek adına büyük projelere destek veriyor. Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler, araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü’nün koordinasyonunu üstlendiği bu projede; Skoda, Citroen, Peugeot, Toyota, Volkswagen gibi otomobil devleri de yer alıyor. Bu projede toplam 28 partner var.

Şişecam’ın Projedeki Rolü ve Hedefleri 🏗️🚘

Şişecam, sürdürülebilirlik anlayışını bu projeye de taşıyarak düşük karbon ayak izine sahip, yüksek katma değerli otomotiv camları üretmeyi hedefliyor. Bu projenin 36 ay sürmesi planlanıyor. Şişecam, özel olarak üreteceği güneş enerjisi camlarıyla araç bataryalarını destekleyecek. Aynı zamanda yenilikçi üretim teknikleriyle doğal kaynak ve kimyasal madde kullanımını en aza indirecek.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght