Borsa Haberleri

ABD’den Yeni Çin Hamlesi: Bu Kez ASML’i Hedef Aldı

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD’den Yeni Çin Hamlesi: Bu Kez ASML’i Hedef Aldı

ABD, Pekin’in teknoloji sektörünü engelleme çabalarında müttefiklerine yönelmeye başladı. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD’de Joe Biden yönetimi, önümüzdeki hafta Hollanda’ya ülkenin en büyük çip üretim ekipmanı üreticisi ASML’in (ASML) Çin’deki bazı şirketlere hizmet vermesini durdurması için baskı yapacak.

Söz konusu kişiler, ABD ihracat politikası şefi Alan Estevez’in önümüzdeki pazartesi günü Hollanda’da hükümet ve ASML Holding yetkilileriyle bir araya gelerek hizmet sözleşmelerini görüşeceğini söyledi.

Söz konusu kişilerden biri, Washington’un görüşmelerin bir parçası olarak Hollanda’dan çip ekipmanı alması kısıtlanan Çinli çip üretim fabrikaları listesine ekleme yapmak isteyebileceğini de söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı yaklaşan toplantıyı doğruladı ancak gündemde hangi konuların olacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Öte yandan Çin’in Washington Büyükelçiliği, Pekin’in ABD’nin ulusal güvenlik kavramını “aşırı genişletmesine” ve “diğer ülkeleri Çin’e karşı teknolojik ablukasına katılmaya zorlamak için bahaneler” kullanmasına karşı olduğunu söyledi.

Toplantı, Washington’un müttefiklerini ABD’nin Pekin’in son teknoloji yarı iletkenler üretme kabiliyetini daha da kısıtlama çabalarına katılmaya ikna etmek için yaptığı son hamleye işaret etti. 

ABD’den Yeni Çin Hamlesi: Bu Kez ASML’i Hedef Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters