Borsa Haberleri

ABD’de Tatil Döneminde Havayolu Sektörü Rekor Kırabilir

December 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ABD’de Tatil Döneminde Havayolu Sektörü Rekor Kırabilir

ABD’de; Şükran Günü, Noel ve yeni yıl tatilinin olduğu tatil sezonuna çoktan giriş yapmıştık. Burada bir parantez açıp aslında “yeni yıl tatili” heyecanının yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada da yaşandığını söyleyebiliriz.

Hem ABD’de hem de Türkiye’de havacılık sektöründe öne çıkan şirketleri incelemiştik. Fakat Amerikan Otomobil Birliği (AAA)’nin yakın zamanda paylaştığı bir tahmine göre, bu yılın tatil dönemi havayolu seyahatinde ABD’de yeni bir rekor kırabilir. 

2019’un Rekorunu Kırabilir

Amerikan Otomobil Birliği; bu yılki tatil sezonunda 7,5 milyon uçak yolcusu olacağını ve 2019’daki 7,3 milyon uçak yolcusu rekorunu geride bırakacağını tahmin ediyor. AAA ayrıca, 23 Aralık 2023-1 Ocak 2024 tarihleri arasında toplam 115,2 milyon yolcunun uçakla seyahat etmesini bekliyor. Bu rakam, bir önceki yıla göre 2% artışa işaret ediyor. 

Tabii bu istatistikler; American Airlines (AAL), Delta Airlines (DAL), Southwest Airlines (LUV), United Airlines (UAL), JetBlue (JBLU), Hawaiian Holdings (HA) ve Alaska Air Group (ALK) gibi büyük havayolu şirketlerini de yakından ilgilendiriyor.

Karayolu seyahati için de 104 milyon yolcunun olacağını tahmin  ediyor. Bu rakam 2019 yılında 108 milyon yolcuydu. Karayolu seyahat sayısı, havayolu gibi bir rekor olmasa da AAA, 2019’dan sonraki en iyi ikinci seviye olarak nitelendiriyor. 

AAA Travel Kıdemli Başkan Yardımcısı Paula Twidale, yaptığı bir açıklamada; “AAA Travel’ın 2023 yılı boyunca gözlemlediği kadarıyla, geçen yıla kıyasla bu yıl yolcu sayılarında 2,5 milyon artış olacağını düşünüyoruz. Amerikalıların, yüksek maliyetlere rağmen seyahate yatırım yapma eğiliminde olduğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ulaşım veri sağlayıcısı INRIX’e göre, 23 Aralık ve 28 Aralık’ın karayolu trafiğinin en yoğun olduğu tarihler olması bekleniyor.

ABD’de Tatil Döneminde Havayolu Sektörü Rekor Kırabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: AAA