Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD’de Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

December 13, 2022 • 5 dakika okuma süresi
ABD’de Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından kasım ayı yıllık enflasyonu 7,1% olarak açıklandı. Beklentiler, verinin 7,3% olarak açıklanacağı yönündeydi.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Aylık olarak kasım ayında enflasyon 0,1% olarak kaydedildi. Aylık artış beklentisi ise 0,3% olarak belirlenmişti.

Açıklanan verilere göre, kasım ayında gıda ve enerji dışında aylık enflasyon 0,2%; yıllık enflasyon ise 6,0% olarak kaydedildi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

 ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesi, FED’in bir sonraki toplantıda faiz artış oranını düşürebileceği yönündeki beklentileri ve enflasyonda en kötüsünün geride kalmış olabileceği düşüncesini destekledi.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

JPMorgan analistleri enflasyon verisi ve borsalara etkisi ile ilgili bazı ihtimalleri değerlendirdi. Analistlere göre enflasyon 7,8%’in üzerinde gelirse ki buna 5% ihtimal veriyorlar, S&P 500 4,5% – 5% arasında düşüş kaydedebilir.

7,5% – 7,7% arasında gelen bir enflasyon okumasına 25% ihtimal veren analistler, böyle bir durumda S&P 500’ün 2,5% – 3,5% düşüş kaydedebileceğini belirtiyor.

Öte yandan 50% ihtimalle  ana beklenti olan 7,2% – 7,4% arasında gelen bir enflasyon S&P 500’de 2% -3%’lik bir yukarı yönlü hareket sağlayabilir.

7,0% – 7,2% arasındaki enflasyon okumasına 15% ihtimal veren analistler, böyle bir durumda S&P 500’ün 4% – 5% yükseliş kaydetmesini bekliyorlar. Güncel veri 7,1% ile bu ihtimalin gerçekleştiğini gösteriyor. Bu durumda JPMorgan analistlerine göre S&P 500’de 4% ile %5 arasında bir yükseliş bekleyebiliriz.

ABD'de Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

Borsaların yılbaşından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok lfarklı nedeni olsa da, bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, “enflasyonu düşürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını” sık sık dile getiriyor.

Geçtiğimiz sene FED’in kasım ayı toplantısında Ekim ayına ilişkin enflasyon verisi ile artık enflasyonun geçici olmadığını anladı. O zamana kadar enflasyonun geçici olduğuna ilişkin söylemler mevcuttu ama son bir yıldır biliyoruz ki enflasyon geçici değil ve şimdilik geçesi de pek yok. 

Son faiz kararı açıklamasında FED, faiz oranını beklentiler dahilinde 75 baz puan daha artırarak 3,25%’ten 4%’e yükseltti. Başkan Powell, “Yeteri kadar sıkılaşmada başarısız olmak ve erken gevşemek istemiyoruz. Faiz artışlarına ara vermeyi düşünmek için çok erken” dedi. 

Şimdi ise gözler yarın açıklanacak FED faiz kararında. Genel kanı FED’in, Haziran ayından bu yana görülen dört adet 75 baz puanlık artıştan daha yavaş bir şekilde, faiz oranını 50 baz puan artırarak yavaşlaması bekleniyor. Bu, FED’in gösterge faiz oranını 4,25%-4,5% aralığına getirecektir.

Bazı ekonomistler, güçlü Kasım ayı istihdam raporunun 75 baz puanlık bir artışı tekrar masaya koyduğunu savunurken, çoğu aynı fikirde değil. 

Analistler, ABD’de enflasyon verisindeki düşüş eğiliminin sürmesinin FED’in sıkı para politikalarının etkisini gösterdiğine dair umutları artıracağını düşünüyor. Özellikle iki ay önce zirvesini gören çekirdek enflasyona dair gelişmelerin piyasa üzerinde daha fazla etkisi olabileceği düşünülüyor. Beklentilerin altında gelen veriyle birlikte 81,8% ihtimalle FED’in yarın 50 baz puanlık bir faiz artışı açıklayacağı düşünülüyor. Öte yandan 75 baz puanlık bir faiz artış ihtimali de 18,2% ile halen masada.

ABD'de Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

ABD'de Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı