Borsa Haberleri

ABD’de Halka Arzlar Geri mi Dönüyor?

Temmuz 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ABD’de Halka Arzlar Geri mi Dönüyor?

Halka arz pazarının iddialı bir geri dönüşe hazırlandığına ilişkin sinyaller gelmeye başladı. 

ABD’de yılın ikinci çeyreğinde halka açık şirketler, ikincil hisse arzlarında toplam 31,9 milyar dolar toplayarak, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek rakama ulaştı. Dealogic’e göre gelirler, önceki üç aylık döneme göre yaklaşık 48% arttı ve geçen yılın aynı dönemine göre de 150% büyüdü.

🎯 İkincil arzlar, genellikle yatırımcılar için likidite sağladıkları ve piyasalara anlaşmaların uygulanabileceğini gösterdikleri için halka arz hacimlerinin önemli bir göstergesi olarak görülür. İkincil hisse satışlarında, halka açık şirketler yeni hisseler ihraç edebilir ve yeni sermaye oluşturabilir. 

Deloitte analisti Barrett Daniels, “Bu da kapılar açıldığında bir halka arz patlaması göreceğimiz anlamına geliyor. Benim dünyamda ve halka arz dünyasındaki birçok kişinin pazarda V şeklinde bir toparlanma beklediğini düşünüyorum.” diyor. 

Halka arz pazarı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği Şubat 2022’den bu yana zorlu günlerden geçiyor. Bir ay sonra FED’in başlattığı agresif faiz artışı döngüsü de halka arzlara yardımcı oldu diyemeyiz. 

O zamandan beri yatırımcılar, 2020 ve 2021’deki teşvik destekli patlama sırasında halka açılan şirketlerin düşük getirilerine karşı temkinli davranıyor.

📊‍ Robinhood (HOOD), Coinbase (COIN) ve Rivian (RIVN), o dönemde halka açılan bazı yüksek profilli şirketler arasındaydı. Bu şirketlerin hisseleri, o zamandan bu yana değerlerinin en az yarısını kaybetti. Doordash (DASH) de 2020’de halka açıldığundan bu yana 15%’in üzerinde düştü. 

Bununla birlikte, şu an ikincil arzlar da yükselişte ve bu da ileriye dönük halka arzlar için iyiye işaret olabilir.

İlk yarıda en aktif olanları sağlık hizmetleri ve endüstriyel sektörler olmak üzere, farklı sektörlerde birkaç büyük ikincil arz gerçekleşti. GE HealthCare (GEHC), Lucid Group (LCID), Agilon Health (AGL) ve American Water Works (AWK), LSEG Deals Intelligence’a göre, toplamda 7 milyar dolar toplayarak yılın en büyük ikincil işlemlerini tamamladı. 

Renaissance Capital kıdemli stratejisti Matthew Kennedy, “Bu, halka arz hattında gördüklerimizle de örtüşüyor. Clearwater Analytics’in ikincil işlemiyle birlikte teknoloji sektöründe de bir miktar hareketlilik gördük. Bu, halka arz pazarında daha iyi bir görünüm bekleyen birçok teknoloji anlaşması için küçük ama olumlu bir işaret.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti