Bültenler

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

September 2, 2022 • 4 dakika okuma süresi
ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri açıklandı! Özellikle ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi FED’in faiz artışlarını etkileyici güce sahip! 21 Eylül’de gerçekleşecek FED toplantısından önce açıklanan son Tarım Dışı İstihdam Verisi ise az önce açıklandı. Yani FED, faiz artışına karar vereceği toplantısında bu veriyi baz alacak!

FED’in faiz artışı kararında yüksek etkiye sahip olan istihdam hakkında ipuçları veren önemli verilerin detaylarını gelin, birlikte inceleyelim!

  • ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ağustos ayında 315 bin artarak beklentilerin (300 bin) üstünde geldi. 
  • Ortalama saatlik kazançlar aylık 0,3%, yıllık 5,2% arttı. Beklenti aylık 0,4%, yıllık 5,2% artış olacağı yönündeydi.
  • İşgücüne katılım oranı Ağustos’ta 62,1%’den 62,4%’e yükseldi, beklenti 62,2%’ydi.
  • Son 2 ayın istihdam verisi 107 bin aşağı yönlü revize edildi. Haziran verisi de 528 binden 526 bine revize edildi.
  • Ağustos ayında ABD’deki İşsizlik Oranı ise 3,7% seviyesinde açıklandı, beklenti 3,5% olarak belirlenmişti.

İstihdam verilerİ, yüksek enflasyon, yüksek faiz ortamı ve ekonomik belirsizliklere rağmen istihdam piyasasının güçlü kaldığına işaret ediyor. Gözler ise şimdi FED tarafına çevrildi.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, tarım sektörü dışında çalışan kişilerin sayısının bir ayda gösterdiği değişimi gösteren oldukça önemli bir makro analiz verisidir. 

  • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

ABD İşsizlik Oranı, son çeyrekte işsiz ve aktif olarak iş araması olan insanların oranını ifade eder. İşsizlik oranındaki aşağı yönlü bir eğilim, borsa üzerinde ve ülkenin para biriminde pozitif bir etki yaratır. Çünkü bu oranın azalması ülkedeki istihdamın artmış olduğunun bir kanıtını sunar.

  • Nasıl Okunmalı? İşsizlik oranının azalması iş bulan sayısının yani istihdamın arttığını göstermesi sebebiyle pozitif olarak değerlendirilir. Bu oranın artması ise istihdamın azaldığına işaret etmektedir. Normal şartlarda güçlü istihdam ile güçlü bir ekonomi borsada pozitif etki yaratacak olsa da FED’in faiz artışını öncelikli veri olarak istihdam verilerine göre belirleyecek olması güçlü istihdam verilerinin negatif etkiye yol açmasına sebep olabilir.

İstihdam Verileri Borsayı Nasıl Etkiler?

Normal şartlar altında güçlü istihdam güçlü ekonomi demek olduğu için beklentilerin üzerinde gelen istihdam verilerinin borsa üzerinde de pozitif bir etki yaratması beklenir. İstihdamın yüksek olması ülke para biriminin değer kazanmasını sağlar. Özellikle ABD’deki tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelirse EUR/USD, GBP/USD pariteleriyle birlikte kıymetli madenlerin satış işlemlerinin hızlanacağı düşünülmektedir. Öte yandan, verinin beklentinin altında gelmesi yani ABD’de istihdamın azalması, doların değer kaybetmesine sebep olurken EUR/USD, GBP/USD pariteleriyle birlikte altın ve gümüş fiyatlarında sert yükselişlerin olmasını sağlayabilir.

Ancak ekonominin içinde bulunduğu güncel durum özelinde değerlendirdiğimizde FED’in faiz artışları güncelde borsa üzerinde etkisi en yüksek olan katalizör diyebiliriz. FED’in faiz artış kararlarında öncelikli olarak takip ettiği en önemli verilerden biri ise Tarım Dışı İstihdam Verisi. Bu sebeple verinin borsa üzerindeki etkisi normalden farklı olarak olumsuz bir sonuç da yaratabilir çünkü FED’in eline faiz artışı için bir sebep verir.

Öte yandan, faiz artışlarının etkisiyle ekonominin resesyona gireceği yönündeki korkular da borsa üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Bu anlamda bir değerlendirme yaptığımızda ise güçlü bir istihdam verisi aslında resesyonda olmadığımızın bir kanıtı niteliğinde olmakta ve tam da bu sebeple borsa üzerinde olumlu bir etki yaratma gücüne de sahip olmaktadır. 

Karışık gibi gözükse de verinin borsa üzerindeki etkisi aslında tamamen mevcut endişelere sunduğu yanıtla ilgilidir. Yani borsada faiz artışlarıyla ilgili bir endişe fiyatlanıyorsa güçlü bir istihdam borsanın çok da hoşuna gitmeyebilir ancak resesyon endişesinin boy verdiği bir ekonomide istihdamın arttığını görmek herkesin içine bir miktar su serpeceği gibi borsada da yükselişe öncülük edebilir.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı