Borsa Haberleri

ABD, Tarihinin En Büyük Sağlık Greviyle Karşı Karşıya

October 4, 2023 • 4 dakika okuma süresi
ABD, Tarihinin En Büyük Sağlık Greviyle Karşı Karşıya

ABD’nin kâr amacı gütmeyen en büyük özel sağlık hizmeti sağlayıcısının 75.000’den fazla çalışanı, hafta sonu yapılan görüşmelerde bir anlaşmaya varılamaması üzerine bugün greve gitmeye hazırlanıyor.

Çalışanların Kaiser Permanente ile olan sözleşmesi cumartesi günü sona ererken, sendikaların daha iyi ücret ve sosyal hakların yanı sıra taleplerinin odak noktası haline getirdiği personel seviyeleri konusundaki anlaşmazlıklar hâlâ devam ediyor.

Kaiser Permanente Sendikaları Koalisyonu, pazartesi günü Kaiser’i kötü niyetle müzakere etmek ve haksız emek uygulamaları yapmakla suçladı.

Koalisyonun CNBC’ye yaptığı açıklamada, Kaiser yöneticilerinin “Kaiser’in işgücüne yatırım yaparak kısa personel krizini çözmek için şimdi dramatik bir adım atmaması” halinde işçilerin bugün greve gideceği belirtildi.

ABD, Tarihinin En Büyük Sağlık Greviyle Karşı Karşıya

Koalisyona göre grev Kaliforniya, Colorado, Oregon, Washington, Virginia ve Washington, D.C.’deki yüzlerce Kaiser tesisini hedef alacak.

Kaiser Permanente yaklaşık 13 milyon hastaya hizmet veriyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, sekiz eyalet ve Washington’da 39 hastane ve 600’den fazla tıbbi ofis işletiyor.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre grev, ABD sağlık hizmetleri alanında tarihteki en büyük grev olacak. Cornell’de sağlık hizmetleri çalışma ilişkileri direktörü ve Kaiser Permanente Sendikaları Koalisyonu’nun eski CEO’su John August’a göre, bu aynı zamanda Kaiser Permanente’deki ilk ulusal grev girişimi olacak.

Söz konusu grev, ABD’deki sağlık şirketleri üzerinde de olumsuz etkilere yol açabilir. 

🤔 Peki, Grevin Nasıl Etkileri Olacak? 

🎯 Tedaviler aksayabilir: Hastalar, muhtemelen iş bırakma eyleminin etkilerini hissedecek. August, “Yöneticiler ve doktorlar yerlerinde olacak. Dışarıdan bakıldığında, bunun o kadar da yıkıcı olmayacağını söylemek kolay. Gerçek şu ki, aslında son derece yıkıcı olabilir.” diyor. 

🎯 Daha uzun bir grev daha büyük etkilere yol açabilir: Tarafların bugün başlaması beklenen kısa grevin ardından bir anlaşmaya varamaması halinde sendika, üyelerinin Washington eyaletindeki bazı sendikalı çalışanlar için ayrı bir sözleşmenin sona ereceği kasım ayında “daha uzun, daha güçlü” bir greve daha hazır olduklarını söyledi.

Daha uzun sürecek bir grev ABD ekonomisine çok daha büyük bir darbe vurabilir ve hastaların ihtiyaç duydukları bakımı alabilmelerine zarar verebilir. August, Kaiser Permanente hastalarının ve operasyonlarının önümüzdeki hafta yapılacak bir iş bırakma eyleminden zarar göreceğini ancak kısa süreli bir grevin genel ekonomik etkisinin muhtemelen asgari düzeyde olacağını söyledi.

🎯 Grevler artabilir: Sağlık çalışanlarının olası bir grevi, bu yıl gerçekleşen uzun örgütlü emek çabaları dizisinden biri olabilir. Cornell Üniversitesi araştırmacıları tarafından derlenen verilere göre, bu yıl ABD’de şu ana kadar yaklaşık 300 grev gerçekleşti.

United Auto Workers sendikası şu an Ford Motor (F), General Motors (GM) ve Stellantis’ten (STLA) oluşan “Üç Büyük” otomobil üreticisine karşı grevde.

Hollywood’daki grevler ise son birkaç aydır eğlence sektörünü felç etmiş durumda. The Writers’ Guild of America, bu hafta başında aylardır süren grevi sona erdirdiğini açıkladı ancak oyuncuların grevi devam ediyor.

Los Angeles’ta belediye çalışanları sendikası ve otel çalışanları sendikası da bu yaz geçici grevler düzenledi.

ABD, Tarihinin En Büyük Sağlık Greviyle Karşı Karşıya

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CNN