Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Petrol Stoklarındaki Düşüşle Petrol 2% Yükseldi

Mart 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD Petrol Stoklarındaki Düşüşle Petrol 2% Yükseldi

Petrol fiyatları, ABD’de petrol stoklarının düştüğünü gösteren veriler ve Ukrayna’nın bir kez daha Rusya’nın petrol rafinerilerine saldırı düzenlemesinin ardından 2% yükseldi. 

Brent TSİ 17.30’da 2,29% artışla varil başına 83,80 dolardan, ABD ham petrolü de 2,27% artışla varil başına 79,66 dolardan işlem gördü.

Hem ABD ham petrolü hem de Brent, Çin’deki talep endişeleri ve Amerika kıtasındaki güçlü arz görünümü sebebiyle bir süredir düşüşteydi. Ancak bugün gelen veriler bu görünümü tersine çevirdi. 

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre ABD’de ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 5,5 milyon düştü. Bu düşüş, güçlü petrol talebine işaret ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın bu hafta Rusya’nın petrol altyapısına yönelik bir dizi insansız hava aracı saldırısı başlatması da savaşın ham petrol üretimi ve yakıt tedariki için bir tehdit oluşturduğunu hatırlattı.

PVM analisti Tamas Varga, “Petrol fiyatlarındaki ani ancak anlaşılabilir artış, Rus rafinerilerine yönelik süregelen saldırılarla tetiklendi.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC