Bültenler

ABD İstihdam Verileri Açıklandı!

August 5, 2022 • 3 dakika okuma süresi
ABD İstihdam Verileri Açıklandı!

ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri açıklandı! Veriler, ABD’de gerçekten bir resesyon olup olmadığını göstermesi açısından oldukça önemli. Gelin, ABD’den gelen verileri ve ne anlam ifade ettiklerini birlikte inceleyelim!

  • ABD Tarım Dışı İstihdam verisi temmuz ayında 528 bin artarak beklentilerin (250k) oldukça üzerinde geldi. Haziran ayı için 372 bin olarak açıklanan artış da 398 bine revize edildi.
  • Temmuz ayında ABD’deki işsizlik oranı ise 3,5% seviyesine geriledi, beklenti 3,6% olarak belirlenmişti.

😮‍💨 ABD’de Resesyon İhtimalleri Düştü, FED Rahatladı!

Bugün 15:30’da açıklanan istihdam verileri ABD’de resesyon ihtimalinin azalıp azalmadığına yönelik en büyük kanıtı sundu. Özellikle de Powell ve Yellen’ın istihdama işaret eden resesyon açıklamalarından sonra pozitif görünümde bir istihdam verisi ekonominin resesyonda olmadığına dair güçlü bir kanıt sundu. 

Bu durum, FED’in faiz artırımları konusunda elini rahatlatacağı tahmin ediliyor. 

Diğer taraftan JPMorgan stratejistleri, piyasaların resesyon ihtimalinin düştüğünü fiyatladığını dile getirdi. Stratejistlerin hisse, tahvil, emtia ve para piyasalarındaki fiyatlamaları değerlendiren modeline göre ABD resesyon ihtimali, temmuz ayında 50%’den 40%’a geriledi. Modele göre, S&P 500’deki resesyon ihtimali haziranda 91% olarak fiyatlanırken, temmuzda 51% olarak fiyatlanıyor. 

🙏 Rahat Bir Nefes Alabilir miyiz?

Gelen verilerin olumlu bir tablo çizmesi analistler tarafından rallinin süreceğine dair öne sürülen tezleri güçlendirdi. 

Yani bir başka deyişle, JPMorgan stratejistlerinin de belirttiği gibi, en azından şimdilik resesyon ihtimali daha düşük oranlardan fiyatlanıyor ve piyasa üzerindeki baskı gün geçtikçe azalıyor. 

🛑 Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

ABD’de ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verileri, ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde 0,9% daraldığını gösterdi. GSYİH’deki düşüş, büyümenin 0,5% artacağını tahmin eden ekonomistleri de şaşırttı. 

ABD ekonomisi, ilk çeyrekte 1,6% küçülme kaydettikten sonra bu çeyrekte de 0,9% küçülme kaydederek üst üste iki çeyrek küçüldüğü için teknik olarak resesyona girdi! Ancak önemli isimlerden gelen açıklamalar bunun bir resesyon olmadığını savunuyordu. Zira resesyonda böylesi bir istihdam artışı mümkün değildi.

FED başkanı Jerome Powell, istihdam verilerindeki pozitif görünüm sebebiyle ABD’nin şu anda bir resesyonda olduğuna inanmadığını söylemişti. Faiz kararı sonrasında Powell’a “Resesyonda olduğumuza inanıyor musunuz?” sorusu sorulmuştu.. Powell ise “Hayır. Ekonomide iyi çalışan yerler var. Büyüme geçen yıl fazlaydı. Şimdi düşmesi anlaşılabilir bir şey. İlk çeyrekte 2,7 milyon istihdam yapıldı, resesyonda olsaydık böyle olmazdı.” cevabını vermişti.

Ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte 0,9% daralması üzerine açıklama yapan Yellen da, “Çoğu ekonomist ve çoğu Amerikalı benzer bir resesyon tanımına sahiptir. Önemli iş kayıpları ve toplu işten çıkarmalar, işletmelerin kapanması, özel sektör faaliyetinin önemli ölçüde yavaşlaması, aile bütçelerinin büyük bir baskı altında olması, özetle ekonomimizin geniş tabanlı zayıflaması. Şu anda gördüğümüz şey bu değil. İstihdam artışı devam ediyor, hanehalkı maliyesi güçlü kalmaya devam ediyor, tüketiciler harcama yapıyor ve işletmeler büyüyor.” değerlendirmesini yapmıştı.

Gelen güçlü istihdam verisi sonuçları, Powell ve Yellen’dan gelen açıklamaları destekler nitelikte oldu.

ABD İstihdam Verileri Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı