Borsa Haberleri

ABD, Intel ve Qualcomm’un İhracat Lisanslarını İptal Etti

May 8, 2024 • 1 dakika okuma süresi
ABD, Intel ve Qualcomm’un İhracat Lisanslarını İptal Etti

ABD hükümeti, Intel (INTC) ve Qualcomm (QCOM) gibi şirketlerin dizüstü bilgisayar ve telefonlarda kullanılan çipleri, hâlihazırda yaptırım uyguladığı Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei Technologies’e göndermesine izin veren lisansları iptal etti.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, dün bazı şirketlere lisanslarının derhal geçerli olmak üzere iptal edildiği bildirildi. ABD Ticaret Bakanlığı günün erken saatlerinde bazı lisansları iptal ettiğini doğruladı ancak şirketlerin isimlerini vermekten kaçındı.

Bu hamle, Huawei’nin ilk yapay zekâ özellikli dizüstü bilgisayarı olan ve Intel’in yeni Core Ultra 9 işlemcisiyle çalışan MateBook X Pro’nun geçtiğimiz ay piyasaya sürülmesinin ardından geldi.

Ticaret Bakanlığı’nın bu hamlesi, Biden yönetimini Huawei’yi engellemek için daha sert adımlar atmaya çağıran Kongre’deki Cumhuriyetçi milletvekillerinin yoğun baskısının ardından geldi.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Elise Stefanik yaptığı açıklamada, “Bu eylem ABD’nin ulusal güvenliğini destekleyecek, Amerikan yaratıcılığını koruyacak ve Çin’in teknolojisini ilerletme kabiliyetini azaltacaktır.” dedi.

ABD, Intel ve Qualcomm’un İhracat Lisanslarını İptal Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters