Borsa Haberleri

ABD İlaç Üreticileri, Ocak Ayında 500 İlacın Fiyatını Artıracak

December 29, 2023 • 1 dakika okuma süresi
ABD İlaç Üreticileri, Ocak Ayında 500 İlacın Fiyatını Artıracak

Sağlık araştırmaları şirketi 3 Axis Advisors’a göre Pfizer (PFE), Sanofi (SNY) ve Takeda Pharmaceutical (TAK)gibi ilaç üreticileri, ocak ayının başında ABD’de 500’den fazla ilacın fiyatlarını artırmayı planlıyor. 

Söz konusu fiyat artışları, ilaç sektörünün ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin eylül ayında 10 yüksek maliyetli ilaç için önemli ölçüde indirimli fiyatlar yayınlamasına hazırlanırken ve yüksek enflasyon ve üretim maliyetleriyle mücadele etmeye devam ederken geldi.

Öte yandan Biden’ın Enflasyonu Azaltma Yasası (IRA) uyarınca, hükümetin Medicare sağlık programı 2026’dan itibaren bazı ilaçların fiyatlarını doğrudan müzakere edebilecek.

ABD İlaç Üreticileri, Ocak Ayında 500 İlacın Fiyatını Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters