Borsa Haberleri

ABD İklim Paketiyle Temiz Enerjiye Olan İlgiyi Artırabilir!

September 5, 2022 • 3 dakika okuma süresi
ABD İklim Paketiyle Temiz Enerjiye Olan İlgiyi Artırabilir!

Kilit Noktalar:

  • İklim faturası olarak da adlandırılan 430 milyar dolarlık Enflasyon Azaltma Yasası, enerji güvenliği ve temiz enerji gibi adımlar için 369 milyar dolar içeriyor. 
  • Yenilenebilir enerji sektörünün neredeyse tamamını kapsayan tasarı, güneş enerjisinden rüzgara hatta elektrikli araçlara kadar pek çok alanı etkileyecek.
  • Goldman Sachs, iklim paketinin yatırım vergisi kredilerini içerdiğini ve hidrojenin ilk kez bu krediler için uygun olan enerji depolama teknolojileri kapsamına dâhil edildiğini belirtti.
  • Amerikan finansal hizmetler bankası Morningstar, elektrikli araç akülerinin önemli bileşenlerinde lityuma olan talebin gelecekte daha yüksek olacağını söyledi. 

Biden yönetimi, ağustos ayında kapsamlı iklim paketini onayladı ve bir dizi temiz enerji hissesini destekledi. Goldman Sachs (GS), ABD’nin iklim paketinin piyasalarda bir “oyun değiştirici” olacağını söylüyor.

İklim faturası olarak da adlandırılan 430 milyar dolarlık Enflasyon Azaltma Yasası, enerji güvenliği ve temiz enerji gibi adımlar için 369 milyar dolar içeriyor. Yenilenebilir enerji sektörünün neredeyse tamamını kapsayan tasarı, güneş enerjisinden rüzgara hatta elektrikli araçlara kadar pek çok alanı etkileyecek. Goldman Sachs ve Morningstar (MORN) gibi finans devleri, hidrojen ve lityum gibi alanlarda en iyi küresel hisse senedi seçimlerini paylaştı. 

İklim Paketi, Hidrojen Girişimleri İçin 9,5 Milyar Dolar İçeriyor!

Goldman Sachs, iklim paketinin yatırım vergisi kredilerini içerdiğini ve hidrojenin ilk kez bu krediler için uygun olan enerji depolama teknolojileri kapsamına dâhil edildiğini belirtti.

Hidrojen, güneş ve rüzgar gibi kaynaklardan gelen enerjiyi depolamanın bir yolu olarak kullanabilir. Ayrıca banka, hidrojen yakıt deposuna sahip arabalar da dâhil olmak üzere ticari araçlara “temiz araç” kredisi verildiğini belirtti. 

Morningstar, Lityum Talebinde Artış Beklediğini Söyledi!

Amerikan finansal hizmetler bankası Morningstar, elektrikli araç akülerinin önemli bileşenlerinde lityuma olan talebin gelecekte daha yüksek olacağını söyledi. İklim faturasının ardından lityum içeren araçların da sübvanse edileceğini belirten firma, “Bu desteğin lityum üreticilerine fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Artan lityum talebine bağlı olarak önümüzdeki on yılda arzın yetersiz kalacağını ve fiyatların marjinal üretim maliyetinin büyük oranda üzerine çıkaracağını bekliyoruz.” dedi. 

ABD İklim Paketiyle Temiz Enerjiye Olan İlgiyi Artırabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı