Borsa Haberleri

ABD Gelişmiş Çipler İçin Milyarlarca Dolarlık Destek Açıklayacak

January 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD Gelişmiş Çipler İçin Milyarlarca Dolarlık Destek Açıklayacak

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Intel (INTC) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) gibi şirketlerin ABD’de yeni fabrikalar kurmasına destek olmak amacıyla çip şirketleri için milyarlarca dolarlık sübvansiyonlar açıklamaya hazırlanıyor. 

Söz konusu sübvansiyonların akıllı telefonlar, yapay zekâ uygulamaları ve savunma sistemleri gibi birçok alanda kullanılan gelişmiş yarı iletkenlerin üretimini hızlandırması amaçlanıyor. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre çip yöneticileri, sübvansiyonların Biden’ın 7 Mart’ta yılda bir kez yaptığı ulusa sesleniş olarak bilinen State of the Union konuşmasından önce açıklanmasını bekliyor. 

Sübvansiyonlardan faydalanacak bir isim olması beklenen Intel’in hâlihazırda Arizona, Ohio, New Mexico ve Oregon bölgelerinde toplamda 43,5 milyar dolarlık projeleri var. 

Desteklerden yararlanacak bir diğer şirket olarak görülen Taiwan Semiconductor ise şu an 40 milyar dolar maliyetle Phoneix’te iki fabrika inşa ediyor.

WSJ, sektör yöneticilerine atıfta bulunarak Micron Technology (MU), Texas Instruments (TXN) ve GlobalFoundries (GFS) gibi şirketlerin sübvansiyonlardan yararlanması benlenen diğer isimler arasında sayıldığını belirtti. 

ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada bir yetkiliye atıfta bulunarak “Bu, zorlu ticari müzakerelerin yapıldığı liyakate dayalı bir süreçtir – CHIPS sübvansiyonları tamamen hangi projelerin ABD ekonomisini ve ulusal güvenliğini ilerleteceğine bağlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

ABD Gelişmiş Çipler İçin Milyarlarca Dolarlık Destek Açıklayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters