Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkiler?

October 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkiler?

Eylül ayı yıllık enflasyonu, 3,7% ile beklentilerin üstünde açıklandı. Bir önceki ay da enflasyon 3,7% olarak açıklanmıştı ancak beklentiler bu ay 3,6% açıklanması yönündeydi. Veri aylık olarak da 0,4% ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

Enerji ve gıda fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek rakama baktığımızda ise bir önceki ay ve beklentilere paralel bir şekilde aylık 0,3%’lük bir artış gerçekleşti.

Geçtiğimiz gün açıklanan üretici fiyatlarındaki artışın da beklenenden yüksek gerçekleşmesi, ABD ekonomisi üzerinde enflasyon baskılarının devam ettiğine işaret ediyor.  

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.
  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişim hakkında daha net bir resim sunmaktadır.

FED Yetkilileri Ne Düşünüyor?

Geçtiğimiz gün açıklanan FED tutanaklarına göre yetkililer gerçekleşen son faiz toplantısında para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini vurguladı. Öte yandan tutanaklarla birlikte farklı mecralarda konuşan FED yetkililerinden güvercin tonda açıklamalar gelmesi dikkat çekti.

Raphael Bostic enflasyondaki düşüş durmaya başlamadığı sürece ABD merkez bankasının faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerekmediğini belirtti. “Bugün faiz oranları konusunda daha fazla bir şey yapmamıza gerek olduğunu düşünmüyorum” diyen Bostic, “Enflasyon durursa veya diğer yöne giderse, bu daha fazlasını yapmamız gerektiğinin açık bir işareti olacaktır” şeklinde konuştu.

FED Guvernörü Christopher Waller da “Ekonominin reel tarafı iyi gidiyor gibi görünüyor. Nominal taraf istediğimiz yöne gidiyor. Yani bir nevi izleyip oranlarda neler olduğunu görebileceğimiz bir pozisyondayız” ifadelerini kullandı.

Boston FED Başkanı Susan Collins ise ifadelerinde “muhtemelen bu sıkılaştırma döngüsünün zirvesine yakın ve muhtemelen zirvesinde” olduklarını söyledi.

CME FedWatch Tool’daki vadeli işlem verilerine göre, FED’in 1 Kasım toplantısında faiz oranlarında sabit bırakma olasılığının 91,4% olduğunu gösteriyor. 

Piyasada Nasıl Bir Hareket Bekleniyor?

Enflasyon verisi öncesinde JPMorgan tarafından paylaşılan tahminler aşağıdaki gibi:

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkiler?

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Geçtiğimiz yıl ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele etti ve bu mücadelesini faiz artışları ile destekledi. Yüksek enflasyon, yüksek faiz demek olduğu için beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasayı Nasıl Etkiler?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics