ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Eylül 13, 2022 • 5 dakika okuma süresi
ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından ağustos ayı enflasyonu (yıllık), 8,3% olarak açıklandı. Beklenti ise 8,1% açıklanması yönündeydi. Bir önceki aya göre (8,5%) enflasyon verisinde bir gerileme olmuş olsa da veri beklentilerin üzerinde açıklandı.

ABD’de aylık enflasyon ise ağustos ayında 0,1% olarak açıklandı. Beklenti -0,1% olması yönündeydi.
Enflasyon tablosu, benzin fiyatlarındaki düşüşe rağmen hanehalkı için yaşam maliyetlerinin ısrarcı bir şekilde yüksek kaldığını gösteriyor.

FED’in gelecek hafta açıklayacağı faiz kararı öncesinde veri önemle takip ediliyordu. Para piyasalarında FED’in gelecek hafta yapacağı toplantıda 82% ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken ekim toplantısı için beklentiler 25 baz puanda yoğunlaşıyor.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın Sözlük bölümünden ulaşabilirsin.

ABD’de yıllık çekirdek enflasyon oranı ise 6,3% olarak açıklandı. Beklentiler verinin 6,1% olarak açıklanması yönündeydi.
ABD’de aylık çekirdek enflasyon ağustos ayında 0,6% oldu, beklenti 0,3% olması yönündeydi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer.
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

Borsaların yılın başından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok farklı nedeni olsa da bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.
Geçen hafta bir konferansta konuşan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, “enflasyonu düşürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını” dile getirdi.

Powell’ın konuşmasının ardından açıklamalarda birçok FED yetkilisi şahin, yani agresif yorumlar yaparken para piyasalarındaki fiyatlamalarda belirsizlikler ortadan kalktı ve 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali 82% ihtimalle fiyatlanırken 100 baz puan ihtimali ise 18%’e yükseldi.
Her ne kadar gelecek hafta açıklanacak faiz kararının rotası belirlenmiş gibi gözükse de bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin özellikle ekim toplantısına yönelik beklentileri daha da şekillendirmesi bekleniyor.

FED’in ekim toplantısı için piyasada oluşan beklentiler 79% ihtimalle 25 baz puanlık bir faiz artışına işaret ederken 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali de 12% seviyesinde…

Enflasyonda bir gerileme yaşanmış olsa da beklentilerin üzerinde açıklanan veri ile birlikte NASDAQ’da günlük düşüş 2%’ye ulaştı.

Özet: Yüksek enflasyon, daha agresif bir FED anlamına geldiği için bu da borsalarda düşüş ihtimali demek oluyor.

Beklentiler Düşüktü!

FED’in 21 Eylül’de açıklayacağı faiz kararı ve sonrasındaki hamlelerinde belirleyici olabilecek TÜFE verisi için beklentiler verinin 8,1% olarak açıklanacağı yönündeydi.

New York FED’in tüketici enflasyonu beklenti anketi de beklentilerde yumuşamaya işaret etti. Bankanın Ağustos Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ağustosta yüzde 5,7 ile Ekim 2021’den bu yana, gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de yüzde 2,8 ile yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg Economics Ekonomisti Anna Wong’a göre bazı sektörlerin arz zincirinde iyileşme ve firmaların stoklarını eritmek için fiyat indirimine gitmesi de manşet enflasyon düşüşünde rol oynayabilir. Ancak çekirdek enflasyonun hâlâ yükseliş ivmesinde olduğuna dikkat çeken Wong, sıkı işgücü piyasası ve ücretlerdeki artışla birlikte çekirdek enflasyonun uzun bir süre FED’in hedefinden yukarıda kalacağını söylüyor.

🌍 Diğer Ülkelerde Enflasyon Nasıl?

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.

  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.

  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı