Borsa Haberleri

ABD, Çin’deki Çip Üretimini Sekteye Uğratmaya Çalışıyor

October 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
ABD, Çin’deki Çip Üretimini Sekteye Uğratmaya Çalışıyor

● Biden yönetimi, cuma günü yayınladığı kapsamlı ihracat denetimi paketiyle Çin’in dünyanın herhangi bir yerinde ABD ekipmanlarıyla belirli yarı iletken çiplerini üretmesini yasaklayarak Pekin’in teknolojik ve askeri alandaki gelişimini yavaşlatma hedefine yönelik somut bir adım daha atmayı amaçlıyor.

●    Bazıları doğrudan yürürlüğe girecek olan kurallar, bu yıl lider ekipman üreticileri olan KLA (KLAC), Lam Research (LRCX) ve Applied Materials (AMAT) şirketlerine gönderilen yazılardaki kısıtlamalara göre oluşturuldu ve bu şirketlerin gelişmiş mantık çipleri üreten tamamen Çin menşeli fabrikalara yapılacak ekipman teslimatlarını durdurmasını gerektiriyor.

● Alınan çok sayıda tedbir, 1990’lı yıllardan beri Çin’e yönelik teknoloji sevkiyatlarına ilişkin ABD politikasındaki en kapsamlı değişimle sonuçlanabilir. Yürürlüğe girmeleri durumunda bu kurallar, ABD teknolojisini kullanan Amerikan ve yabancı şirketleri Çin’deki bazı öncü fabrikalara ve çip tasarımcılarına verdikleri desteği kesmeye zorlayarak Çin’in çip üretimi sektörünü sekteye uğratabilir.

● Washington D.C. merkezli bir düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) bünyesinde teknoloji ve siber güvenlik uzmanı olarak görev yapan Jim Lewis, politikaların Soğuk Savaş dönemindeki katı düzenlemeleri anımsattığını söyleyerek bu kuralların Çin’i onlarca yıl geriye götüreceğini ifade etti.

ABD, Çin’deki Çip Üretimini Sekteye Uğratmaya Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı