Borsa Yorumları

ABD-Çin Gerilimlerinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir – Morgan Stanley

May 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
ABD-Çin Gerilimlerinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir – Morgan Stanley

Morgan Stanley’e göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çin’den ithal edilen bazı ürünlere yönelik yeni 18 milyar dolarlık gümrük vergisi kararından bazı hisseler faydalanabilir.

📝 Dün açıklanan vergiler, elektrikli araçlardan güneş pillerine ve belirli çelik ve alüminyum türlerine kadar Çin’den ithal edilen birçok ürünü kapsıyor. Bu hamle, Beyaz Saray yetkililerinin haftalardır Çin’e ABD’nin küresel tedarik zincirlerini engellediğini söylediği ticaret uygulamalarını değiştirmesi çağrısında bulunmasının ardından geldi.

Stratejist Laura Sanchez liderliğindeki Morgan Stanley analistlerine göre, gümrük vergilerinin bir sonucu olarak Çin malları yerine ABD yapımı ürünlere yönelik potansiyel iştah artışı, kısa vadede büyümenin önündeki engellere daha ağır basabilir.

Sanchez bir notunda, “Temiz teknoloji ithalatına yönelik yeni gümrük vergileri kısa vadeli büyüme ve dolayısıyla iklim faydaları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ancak yerli üretim ürünler için bir talep hızlandırıcı olarak hizmet etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley’e göre bu görünümden faydalanmaya hazır hisseler arasında da ABD’li otomobil üreticileri Ford Motor (F) ve General Motors’un (GM) yanı sıra, güneş paneli üreticisi First Solar (FSLR) yer alıyor.

☀️ Sanchez 12 sayfalık raporunda First Solar’ın “ABD tedarik zincirlerini koruyan ve geliştiricilere yerli ürün satın almaları için daha fazla teşvik sağlayan ticaret politikalarından önemli ölçüde yararlanmaya devam edeceğini” belirtti. 

Morgan Stanley’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirdiği hisse, 2024 yılında S&P 500’ün 10%’luk artışına karşılık yaklaşık 9% değer kazandı. 

Öte yandan yatırım bankası, 24 Nisan’da yerli güneş enerjisi üreticilerinin Kamboçya, Malezya, Tayland ve Vietnam’dan ithal edilen kristal silikon hücreler üzerinde damping uygulamaları olduğunu iddia eden yeni bir anti-damping ve telafi edici vergi dilekçesi sunduğunu belirtti.

Analistler, söz konusu dilekçenin ABD Ticaret Bakanlığı ve Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından kabul edilmesi halinde “Rezervasyon ivmesinin hızlanmasını ve fiyatlandırmanın iyileşmesini bekliyoruz.” diye ekledi.

🚗 Sanchez, hem General Motors hem de Ford’un yeni vergilerin Enflasyon Azaltma Yasası’ndaki belirli hükümlerin yorumlanmasına getireceği değişikliklerden faydalanacağını ve elektrikli araç satışlarını etkileyeceğini söyledi.

Analist, “yerel olarak üretilen elektrikli araçların teşvik edilmesinin penetrasyon açısından bir maliyeti olsa da”, hem Ford hem de General Motors’un, elektrikli araç satışlarının durgun kalması nedeniyle, benzinle çalışan geleneksel araçlara olan talebin artmasından fayda sağlayacağını belirtti.

Sanchez, “Daha düşük elektrikli araç penetrasyonu içten yanmalı motorlu araçlara olan talebi artırıyor ancak çoğu yatırımcı, eski orijinal ekipman üreticilerinin değerlerini riske atmadan elektrikli araç harcama planlarını yavaşlatamayacağı veya durduramayacağı görüşünü koruyor.” yorumunu yapıyor. 

Morgan Stanley hem Ford hem de GM için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyor. Ford’un hisseleri 2024’te yalnızca 2% artarken, GM ise 25%’im üzerinde yükseldi.

ABD-Çin Gerilimlerinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC