Borsa Haberleri

ABD-Çin Çip Savaşları Tekrar mı Alevleniyor?

Temmuz 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ABD-Çin Çip Savaşları Tekrar mı Alevleniyor?

ABD’nin geçtiğimiz ekim ayındaki ihracat kontrol önlemlerinin bir parçası olarak Çin’e yönelik yapay zekâlı yarı iletken ihracatına yeni bir kısıtlama getireceği haberlerinin ardından Pekin yönetimi de karşılık vermeye hazırlanıyor gibi görünüyor. 

Biden yönetimi, dünyanın ekonomik süper güçleri arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirebilecek bir hamleyle Çinli şirketlerin ABD bulut bilişim hizmetlerine erişimini kısıtlamayı amaçlıyordu.

ABD’nin yeni kısıtlamaları Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT) gibi ABD bulut hizmeti sağlayıcılarının Çinli müşterilere gelişmiş yapay zekâ çipleri kullanan bulut bilişim hizmetleri sunmadan önce ABD hükümetinden izin almalarını gerektiriyor. 

Çin durur mu? ABD’den gelen bu hamlelerin ardından, Çin de bazı galyum ve germanyum ürünleri üzerinde ihracat kontrolleri uygulayarak Washington’ın çip ihracat kısıtlamalarına yanıt verdi. 

Bu durumun küresel tedarik zincirinde daha fazla kesintiye yol açması beklenirken, Çin Ticaret Bakanlığı “ulusal güvenlik ve çıkarları korumayı” amaçlayan ihracat kısıtlamalarının 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağını açıkladı. 

Hatta, listelenen ürünler için ihracat lisansı başvurusunda bulunmayan Çinli şirketler cezai yaptırımlara maruz kalabilir. 

Critical Raw Materials Alliance’a göre Çin dünyanın en büyük galyum üreticisi ve dünyadaki toplam germanyum üretiminin yaklaşık 60%’ından sorumlu.

Bu ham maddeler neden önemli? Galyum, telefonların şarj cihazları ve elektrikli araçlar için gerekli olan yarı iletkenlerde, germanyum da fiber optik kablolarda, güneş pillerinde ve kızılötesi teknolojisinde kullanılıyor. Yani tüm bunlar, çoğu teknolojin aletin önemli bileşenleri. 

Gelişmelerin ardından ABD’li yarı iletken plaka üreticisi AXT (AXTI), Çin’deki biriminin galyum ve germanyum substrat ürünlerini ihraç etmek için izin almak için harekete geçeceğini açıkladı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Seeking Alpha