Borsa Haberleri

ABD Borsalarında Haftanın Bilançoları!

October 10, 2022 • 10 dakika okuma süresi
ABD Borsalarında Haftanın Bilançoları!

ABD Borsalarında Bilanço Sezonu Başladı! Bu hafta özellikle cuma günü bankacılık sektörünün dev isimlerinin üçüncü çeyrek bilançoları merakla bekleniyor. Tüm dünyadaki faiz artışı süreçleri ve Avrupa’daki Credit Suisse gündemi, bankaların bilançoları hakkında merak uyandıran ana başlıklar diyebiliriz.

Bankalar dışında bu hafta yatırımcıların merakla beklediği başka çeyreklik bilançolar da var. Hızlıca göz attığımızda içecek sektörü ve defansif hisse denince akla ilk gelen hisselerden PepsiCo (PEP), havacılık sektörünün öncü şirketlerinden Delta Air Lines (DAL), yarı iletken sektörünün öncüsü Taiwan Semiconductor (TSM) ve sağlık ürünleri ve sigorta hizmetleri şirketi olan United Health Group (UNH) çeyreklik bilançosu merakla beklenen şirketler diyebiliriz.

Bankacılık Sektörünün Dev İsimleri Bilanço Sezonunu Başlatıyor!

JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo ve Morgan Stanley zorlu ekonomik dönemlerden birinin ortasında 14 Ekim Cuma günü üçüncü çeyrek kazanç raporu sezonunu başlatacak.

Üçüncü çeyrekte durgunluk ve piyasa oynaklığı tahminleri finans dünyasını tedirgin etse de banka kazanç tahminleri nispeten istikrarlı kaldı.

Sektörün zayıf hisse senedi fiyatları; yatırım bankacılığındaki yavaşlama, ipotek birimlerindeki işten çıkarmalar ve 2022’deki yüksek faiz oranları nedeniyle otomobil ve konut finansmanına olan talebin azalmasından kaynaklanıyor. Kredi büyümesi ve kredi kalitesinin yanı sıra Avrupa’daki dev bankacılık şirketlerinden biri olan Credit Suisse’deki sorunların bankacılık sisteminde herhangi bir stres yaratıp yaratmayacağına dair sinyaller de merakla takip edilecek.

Öte yandan analistler ve yatırımcılar, özellikle bankacılık sektöründeki dev isimlerin ekonomik bir gerileme durumunda rezervleri artırmak için ne kadar para ayırdığını da görmek isteyecekler.

🤿 Sektörün Derinliklerinde!

Banka kazançlarını analiz ederken, bankaların üç şekilde para kazandığını hatırlamak önemli olabilir: Net faiz marjı, ticaret (trading) ve yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi gibi hizmetlerden alınan ücretler

Bu üç kategoriden en değişken olanı ticaret (trading) gelirleridir, çünkü bunlar büyük ölçüde ülke riski, makroekonomi, maliye politikaları, jeopolitik risk ve doğal afetlerden etkilenir. Çünkü bu dışsal faktörler faiz oranları, döviz kurları, emtia fiyatları ve menkul kıymet fiyatları gibi pek çok alanı büyük ölçüde etkileyebilir.

Şu anda, yükselen faiz oranı ortamı, bazı bankaların net faiz marjlarını artırmalarına yardımcı olabilir. Çünkü artık onayladıkları yeni krediler ve kredi ürünleri için daha fazla ücret alıyorlar. Bankaların ortalama net faiz marjı 2022’nin ikinci çeyreğinde 2021’in aynı dönemine göre yükseldi. Bankaların, son zamanlarda özellikle rekor seviyelerde olan tüketici borçlanmasındaki önemli artıştan faydalanması muhtemel.

Bununla birlikte, kredi kartları gibi ürünlerde artan faiz oranlarının borçluların ödenmemiş kredilerini, yani borçlarını geri ödemelerini zorlaştıracağından da korkuluyor. Banka kazançları incelenirken kredilerin yüzde kaçının bozulmaya başladığına özellikle dikkat edilmelidir. 

Takipteki alacakların seviyesi yükseliyorsa, bankaların karşılık olarak da bilinen kredi zararı rezervlerini artırıp artırmadığına da bakmalıyız; kredi zararı karşılıklarındaki artış, bir bankanın borçluların temerrüde düşmesi yani borcunu ödemede gecikmesi durumunda hazırlık yaptığı anlamına gelir. 

Bankaların darbe alabilecekleri yer ise özellikle de yatırım bankacılığı ve varlık yönetimidir. Büyük ölçüde FED’in enflasyonu kontrol edip edemeyeceği ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ne zaman sona ereceği konusundaki belirsizlikten kaynaklanan varlık fiyatlarındaki oynaklık, bankalarda ticaret gelirlerini ve varlık yönetim ücretlerini aşağı çekebilir. 

Birleşme ve satın almaların azalması da yatırım bankacılığı ücretleri üzerinde baskı oluşturacaktır. Gelirleri büyük ölçüde ticaret gelirlerine ve yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi ücretlerine dayanan Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi bankalar bu süreçten olumsuz etkilenebilir. JPMorgan ve Citigroup gibi daha çeşitlenmiş iş alanına sahip şirketler ise bu süreci daha rahat atlatabilirler.

ABD Borsalarında Haftanın Bilançoları!

Haftanın Bilançoları

PepsiCo (PEP)

PepsiCo ve rakibi Coca-Cola, temel tüketici devleri olarak konumları göz önüne alındığında, ekonomik belirsizliğin ortasında her zaman tarihsel olarak defansif hisselerden olmuştur. Şirket, içecek ürünlerinin yanı sıra Frito Lay Snacks, Gatorade gibi spor içecekleri, Tropicana meyve suları ve Quaker gıdaları gibi markaları içerecek şekilde işini çeşitlendiriyor. 

PepsiCo, 12 Ekim Çarşamba günü çeyreklik gelir raporunu açıklayacak. 

Gelir Beklentisi: 20,78 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,84 dolar 

Birçok işletme yüksek enflasyon ile mücadele ederken, yatırımcılar PepsiCo’nun mevcut ekonomik durgunluğu aşabileceğini veya en azından bu sürecin üstesinden gelebileceğini düşünüyor. PEP hissesi bu yıl genel piyasadan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi ve önümüzdeki süreçte de yatırımcıların enflasyonla mücadelede tercih ettiği hisselerden olabilir.

Delta Air Lines (DAL)

Delta Air Lines, 13 Ekim Perşembe günü üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayarak havacılık sektörüne ilişkin bilançoların ilkini yayınlayacak. Özellikle, şirketin artan petrol fiyatları konusunda endişeli olduğu tahmin ediliyor.

Gelir Beklentisi: 12,91 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,55 dolar 

Cowen analisti Helane Becker, havayolu endüstrisinin hala bazı sorunlarla boğuştuğunu söylüyor. Bunlar arasında değişken jet yakıtı fiyatları, bakım ve onarımda gecikmelere neden olan tedarik zinciri sorunları, uçak teslimat gecikmeleri ve başta pilotlar olmak üzere çalışanları işe alma ve işte tutma güçlüğü yer alıyor. 

Cuma günü yayınlanan bir notta analist, “Şebeke dışı havayolları, hem büyümek hem de emekli olan pilotları değiştirmek için agresif bir şekilde işe alım yaparken American, Delta ve United gibi büyük şirketlerde ilticalar görülüyor” dedi. Ancak analist yine de Delta Airlines’ın çeyreklik bilançosunda olumlu sürprizler olabileceğini de belirtti.

Taiwan Semiconductor (TSM)

Yarı iletken sektörünün öncüsü şirket, 13 Ekim Perşembe günü üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Gelir Beklentisi: 19,65 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,66 dolar 

Şirket, cuma günü eylül ayı için beklenenden daha iyi satışlar bildirdi. Şirketin eylül satışları, 6,68 milyar dolar olarak açıklandı. Geliri ise yerel para biriminde yıldan yıla 42,6% arttı, ancak Ağustos ayına göre 4,5% düştü. 

Öte yandan Digitimes’a göre şirket Apple için 2025’te hazır olmak üzere 2 nanometre çip üretimi gerçekleştirebilir bu da şirketin gelecek vaadeden işlerinden biri haline gelebilir.

Domino’s Pizza (DPZ)

Domino’s Pizza, 50 eyalette ve 70’den fazla ülkede yaklaşık 16.000 mağazasıyla dünyanın 1 numaralı pizza dağıtım şirketidir. DPZ’nin sistemi, 97%’den fazla franchise ve mağazaların 63%’ü uluslararası konumda.

Domino’s, 13 Ekim Perşembe günü üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayacak.

Gelir Beklentisi: 1,07 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 2,98 dolar 

Bank of America’ya göre şirket, şu anda yurt içi siparişlerin 60%’ından fazlasını temsil eden ve büyümek için uzun bir pisti olan, sürekli büyüyen bir çevrimiçi/dijital sipariş karışımından yararlanıyor.

Domino’s, dünya çapında tedarik zincirlerini iyileştirmenin yanı sıra düşük kaliteli işler için yıldan yıla düşen ücret artışıyla önemli bir yukarı potansiyele sahiptir. Ayrıca, dünya çapında güçlü bir varlık, operasyonları çeşitlendirmeye yardımcı olur. Aşağı yönlü riskler arasında, devam eden güçlü ABD doları ve fast food pizza endüstrisindeki yüksek rekabet yer alıyor.

Bank of America analistlerinin değerlemelerine göre, hisse başına kazançlar bu yıl hafif düşebilir ancak daha sonra 2023 ve 2024’te keskin bir şekilde toparlanabilir. Ayrıca şirketin temettülerinin de 2023’e kadar artması bekleniyor.

Blackrock (BLK)

BlackRock Inc. New York merkezli Amerikan global yatırım yönetimi şirketidir. Şirket, 2022 üçüncü çeyrek sonuçlarını 13 Ekim’de bildirecek. 

Gelir Beklentisi: 4,35 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 7,65 dolar 

JPMorgan (JPM)

Bankacılık devi JPMorgan 14 Ekim Cuma günü çeyreklik bilançosunu açıklayacak. 

Gelir Beklentisi: 32,11 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 2,92 dolar 

Citigroup’tan Keith Horowitz JPMorgan hissesinin aşırı satışlara maruz kaldığını düşünüyor. Analist, hisse üzerinde “AL” notu ile 135 dolarlık fiyat hedefini yineledi.

Wells Fargo (WFC)

Wells Fargo, 14 Ekim Cuma günü çeyreklik bilançosunu açıklayacak. 

Gelir Beklentisi: 18,75 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,1 dolar 

Goldman Sachs’ten Richard Ramsden, Wells Fargo hissesinin notunu nötrden “AL” notuna yükseltirken hedef fiyatını da 2 dolardan 48 dolara yükseltti. Analist, şirketin potansiyel bir durgunlukta daha az kredi riskine sahip olduğunu düşünüyor.

Citigroup ( C )

Citigroup, 14 Ekim Cuma günü çeyreklik bilançosunu açıklayacak. 

Gelir Beklentisi: 18,38 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,49 dolar 

Goldman Sachs’ten Richard Ramsden, Citigroup için pek pozitif değil. Analist, Citigroup hissesinin notunu AL’dan “NÖTR” notuna düşürürken hisse için fiyat hedefini 54 dolardan 47 dolara indirdi. Ramdsen olası bir durgunluk durumunda Citi’nin daha fazla rezerv finanse etmek için bilanço büyümesini sınırlamak zorunda kalabileceğini düşünüyor.

Morgan Stanley (MS)

Morgan Stanley,14 Ekim Cuma günü çeyreklik bilançosunu açıklayacak. 

Gelir Beklentisi: 13,23 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,52 dolar 

Goldman Sachs analisti, eylül ayında 85 dolardan 94 dolara yükselttiği Morgan Stanley hissesinin hedef fiyatını geçtiğimiz günlerde 93 dolara düşürdü ancak hisse için “AL” notunu yineledi.

United Health Group (UNH)

United Health Group, sağlık ürünler ve sigorta hizmetleri sunan çok uluslu bir ABD şirketidir. Şirket, 14 Ekim Cuma günü piyasa açılışı öncesi çeyreklik gelir raporunu açıklayacak.

Gelir Beklentisi: 80,52 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 5,43 dolar 

Önemli Gelişme: United Health Group yakın zamanda Change Healthcare’i satın aldı. Bu satın almayla birlikte sigorta devi, şirketlerin sağlık sistemini daha basit ve ödeme yapanların, sağlayıcıların ve hastaların ihtiyaçlarına daha uyumlu hale getirme konusundaki ortak vizyonunu geliştirmeyi amaçlıyor. 

ABD Borsalarında Haftanın Bilançoları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı