Apple Haberleri

ABD Adalet Bakanlığı Apple’a Dava Açtı

ABD Adalet Bakanlığı Apple’a Dava Açtı
Google News Icon Takip Et

ABD Adalet Bakanlığı iPhone ekosisteminin tüketiciler, geliştiriciler ve rakip telefon üreticileri karşısında “astronomik bir değerlemeye” ulaşarak tekelleştiğini iddia ederek Apple’a (AAPL) antitröst davası açtı. Apple hisseleri, 3%’ün üzerinde geriledi.

Dava, Apple’ın rekabete aykırı uygulamalarının iPhone ve Apple Watch birimlerinin ötesine geçtiğini iddia ediyor ve Apple’ın reklam, tarayıcı, FaceTime ve haber tekliflerine atıfta bulunuyor.

Adalet Bakanlığı ve 16 başsavcı tarafından New Jersey federal mahkemesinde açılan davada, “Apple’ın davranış biçimindeki her adım, akıllı telefon tekelinin etrafındaki hendeği inşa etti ve güçlendirdi.” denildi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın tüketicilerin iPhone satın almasını sağlamak için platformlar arası mesajlaşma uygulamalarını engellediği, üçüncü taraf cüzdan ve akıllı saat uyumluluğunu sınırladığı ve App Store dışı programları ve bulut akış hizmetlerini kesintiye uğrattığı belirtildi.

Bu zorluk Apple’ın duvarlarla çevrili iş modeli için önemli bir risk teşkil ediyor. Şirket, düzenlemelere uymanın şirkete pahalıya mal olduğunu, yeni ürün veya hizmetler sunmasını engelleyebileceğini ve müşteri talebine zarar verebileceğini söylüyor.

Dava, Apple’ı en değerli işlerinden bazılarında değişiklik yapmaya zorlayabilir: Apple’ın 2023 yılında 200 milyar doların üzerinde satış yaptığı iPhone, şirketin 40 milyar dolarlık giyilebilir ürünler işinin bir parçası olan Apple Watch ve 85 milyar dolar gelir elde ettiği kârlı hizmetler hattı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland konuyla ilgili açıklamasında, “Eğer meydan okunmazsa, Apple akıllı telefon tekelini güçlendirmeye devam edecektir.” dedi.

Apple ise yaptığı açıklamada davanın temeline katılmadığını ve buna karşı savunma yapacağını belirtti:

Bu dava, kim olduğumuzu ve Apple ürünlerini rekabetin yoğun olduğu pazarlarda farklı kılan ilkeleri tehdit ediyor. Eğer başarılı olursa, insanların Apple’dan beklediği donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği teknoloji türünü yaratma kabiliyetimizi engelleyecektir. Bu aynı zamanda tehlikeli bir emsal teşkil edecek ve hükümete insanların teknolojilerini tasarlama konusunda ağır bir el atma yetkisi verecektir.” 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC