Bültenler

Modada Enflasyona Yer Yok: Levi’s Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıkladı

April 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Modada Enflasyona Yer Yok: Levi’s Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıkladı

Aynı zamanda Türkiye’de de faaliyet gösteren dünyanın önde gelen giyim markalarından Levi Strauss (LEVI), analistlerin beklentilerinin üzerinde bir bilanço açıkladı. Böylece bir anlamda ünlü moda fotoğrafçısı Bill Cunningham’in “Moda, günlük yaşamın zırhıdır.” sözü doğrulanmış oldu. 

  • Bir adım gerisi: Levi’s, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde 1853 yılında kurulmasına rağmen borsada halka arzı 2019 yılında gerçekleşti. 17 dolardan halka arz olan şirketin şu anki mevcut fiyatı 19,27 dolar. 

Levi’s ayrıca enflasyonist baskılara veya Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı küresel ekonomik krizlere rağmen insanların hâlâ iyi bir kot pantolona nakit para harcamaya istekli olmasından dolayı şirketin 2022’e dair beklentilerini korudu. 

  • Rusya operasyonu ne durumda? Şirketin gelirinin 2%’si Rusya pazarından geliyor. Savaş nedeniyle ülkedeki operasyonlarını askıya alan giyim devi, buna rağmen 2022’e dair beklentilerini pozitif tutuyor. 

Diğer taraftan Levi’s’ın CEO’su Chip Bergh, şirketin ekonomistlerin yaklaşan bir durgunluk tahminlerinin arttığını bildiklerini ve bu yüzden tüketici talebini yakından takip ettiklerini söyledi.

  • Bergh, “Başımızı kuma gömmüyoruz, talebin sallanmaya başladığını görürsek, uygun eylemi yapacağız.” dedi. 

Sonuç olarak, şirketin görece diğer markalardan pahalı olan kot pantolon ve tişörtleri tüketicinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Üstelik marka, enflasyon ve hammadde kıtlığını sebebiyle fiyatlarını daha da artırmasına rağmen tüketici satışları her geçen gün patlıyor. 

🤔 Levi’s’ın Bu Başarıyı Yakalamasındaki Ana Etken Ne Oldu?

Levi’s, kotlarını satmak için Target (TGT) gibi büyük perakendecilerle ve Macy’s (M) gibi büyük mağazalarla ortak olmaya devam ederken, şirket müşterilerini giderek daha fazla kendi fiziksel mağazalarına ve web sitesine yöneltti. 

  • Doğrudan kullanıcıya yapılan satışların önemi artıyor: Şirket, doğrudan tüketiciye yapılan satışların, toplam satışın 38-39%’una karşılık geldiğini söyledi.

Bu işlemler yalnızca daha karlı olmakla kalmadı, aynı zamanda Levi’nin alışveriş yapanlarla daha güçlü ilişkiler kurmasına ve göz atma alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi toplamasına olanak tanıdı.

📊 Levi’s’ın 2022 Bilançosunun Birinci Çeyrek Sonuçları 

Modada Enflasyona Yer Yok: Levi’s Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıkladı

2022 yılına ait ilk çeyrek sonuçlarında 1,59 milyar dolar toplam gelir ve hisse başına 0,46 dolar kâr açıklayan Levi’s, 1,55 milyar dolar toplam gelir ve hisse başına 0,42 dolar kâr bekleyen analistleri şaşırtmayı başardı. 

İşte Amerikalı dünya giyim devinin ilk çeyrek sonuçlarında öne çıkan kısımlar:

  • Levi’s, 22% artışla 1,59 milyar dolara yükselen gelirlerde 0,46 dolarlık hisse başına kâr yakaladı. Böylece hem üst hem de alt sınırdaki tahminlerin ötesine geçmiş oldu.
  • Bölgelere göre incelendiğinde, satışlar bir önceki yıla göre Amerika’da 26%, Avrupa’da 13% ve Asya’da 11% arttı.
  • Levi’s, tedarik kısıtlamaları ile karşı karşıya kalmasına ve Rus mağazalarının en azından tüm yıl boyunca kapalı kalmasının beklemesine rağmen, 2022 mali yılı için 13’lük gelir artışı tahminini korudu. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Levi Strauss earnings top estimates as shoppers buy at higher prices, denim retailer reaffirms 2022 outlook

Modada Enflasyona Yer Yok: Levi’s Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı