9 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

January 11, 2023 • 4 dakika okuma süresi
9 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

Perihan Tantuğ: Bu bölümümüzde; hem ABD piyasalarının hem de Borsa İstanbul’un haftalık değerlendirmesini ve analizini konuşacağız. Bugünkü bölümümüzde stratejist Selçuk Gönençler konuğumuz olacak. 

Yarın Açıklanacak Veriler ABD Endeksleri İçin Önemli!

Perihan Tantuğ: Yarın, yani 12 Ocak Perşembe günü ABD borsa endeksleri için önemli bir gün olacak, çünkü TÜFE ve enflasyon verisi açıklanacak. Son iki TÜFE verisi beklentilerin altında gelmişti. Yarın açıklanacak veri için beklenti aylık 0,1%’lik bir düşüş. Yıllık da 6,5% enflasyona işaret ediyor. 3 ay üst üste beklentilerin altında gelen enflasyonla yükselişi teyit edebilir miyiz yoksa henüz erken mi? 

Selçuk Gönençler: 3 tane borsa arasında (S&P, Nasdaq ve Dow Jones) en kuvvetli grafiğin Dow Jones’ta olduğunu görüyoruz. 

Peki, neden? Çünkü Dow Jones, yaklaşık 37.000’den oluşan ve 28.000’lere doğru devam eden düşüş trendinin üzerinde. Ayrıca 21 haftalık ortalamasının da üzerinde. Dow Jones; S&P ve NASDAQ’a göre, göreceli olarak daha olumlu teknik sinyaller üretiyor. 

ABD’den gelecek enflasyon verisiyle beraber Dow Jones’un, eğer yükseliş trendini 32.700-32.000 destek bölgesinin üzerinde tutmaya devam ederse grafikte kısa vadede 35.150-37.000 hedeflerini majör hedef olarak masada tutmaya devam edeceğine yönelik bir görüntü var. 32.700-32.000 gibi bir destek bölgesi kısa vadeli Dow Jones yatırımcıları için önemli bir destek verisi olarak takip edilmeli.

Borsa İstanbul’daki Büyük Satışı Nasıl Okumalıyız?

Perihan Tantuğ: Borsa İstanbul’da izlememiz gereken önemli bir konu oldu: Geçtiğimiz hafta perşembe günü başlayan satışlar! Bu satışlara cuma günü bir tepki geldi. Cuma günkü bu tepki hareketi bu arada bir’ düşüşün de onayı mıydı? Çünkü bugün, piyasalara baktığımızda ciddi bir volatilite artışı olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde defalarca Borsa İstanbul’un defalarca artıya ve eksiye düştüğünü gözlemledik. Burada hem psikolojiyi yönetmek çok zor. Pozisyonların başında beklemek çok zor. Yön tayini yapmak çok zor. Özellikle yeni gelen yatırımcılar için zor bir süreç.

Geçen hafta perşembe gününden bugüne, yani 5 işlem gününde Borsa İstanbul’da neler oldu? 

Selçuk Gönençler: 3.000 seviyelerinde başlayıp yaklaşık 3,03 dolarlara gelen net bir açıyla çıkan trend, yaklaşık 5.400 seviyelerinin altında kırıldı. Geçen hafta aldığımız bu bozulma sinyali, fiyatları 55 günlük hareketli ortalamaya kadar son derece oynak ve sert bir şekilde baskı altına aldığını görüyoruz. 

8 günlük hareketli ortalamayı kırdıktan sonra hemen ertesi gün yine 8 günlük hareketli ortalamaya doğru çok kuvvetli bir yukarı geri dönüş hareketi denedik. Fakat sonrasında bu hareketin tekrar aşağıya döndüğünü gördük. 

Bugün tekrar 55 günlük hareketli ortalamayı test ettik. Yaklaşık 4.880’lerden 5.090’lara doğru çok kuvvetli bir tepki aldık yarım saat içerisinde. Ancak bu aldığımız tepki, 3.000’den 6.000’e giden trendin 8 ve 5 günlük hareketli ortalamaların altında kalması, teknik olarak baskının devam edeceğinin sinyalini veriyor. 

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’a yönelik teknik analizin tüm detayları Perihan Tantuğ ile Kahve ve Borsa’nın yeni bölümünde!

Yeni bölümü yazının başındaki oynatıcıdan kolayca dinleyebilirsiniz.

9 Ocak Haftası - ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı